Elektrik şüphesiz ki her evin en önemli ihtiyaçları arasında yer alıyor. Ancak öğrenci ekonomisinin oldukça kötü olması faturalara yansıyan zamlar da eklenince çok büyük problemleri beraberinde getirmektedir. Bu sorunu kolayca aşmak, daha az elektrik harcamak ve daha az fatura ödemek için bazı kriterlere dikkat etmek şarttır. Peki öğrenciyken elektriği daha ucuza kullanmak için ne yapılması gerekiyor?

Elektriği Daha Ucuz Kullanmak

Elektrikte indirim yaratacak özel gece tarifesi neleri kapsıyor? Kullanıcıya özel tarifeler nelerdir? Merak edenler için işte detaylar…

Özel Tüketim Tariflerini Mutlaka Araştırmalısınız!

Öğrenciyken elektriği daha ucuza kullanmak için özel tüketim tarifleri hakkında mutlaka bilgi edinmeniz gerekiyor. Öyle ki tüketicilere özel oluşturulan bazı tarifeler ile hem daha az elektrik yakmak hem de daha az fatura ödemek mümkün.

İndirimli Elektrik Tarifeleri

Genellikle özel olarak nitelendirilen tarifeler kapsamında tüketicilerin alışkanlıkları da göz önüne alınarak, indirimler sunulmuştur.

Bu tür bir hizmeti alan kesime serbest tüketici adı verilir. Onların elektrik kullanım saatleri belirlenir ve bu saatler üzerinden yeni tarifeler oluşturulur.

Yani kişilere özel tarifeler ile mevcut tarifenize oranlara çok daha az miktarda fatura ödeyerek elektrik hizmeti alabilirsiniz. Bu sayede öğrencilik hayatınızda size en çok sorun yaratacak giderler konusunda daralmaya gitmiş olursunuz.

Ayrıca yine öğrencilik yaşantınız boyunca farklı tasarruf yollarını da gözden geçirmek adına öğrenciler için tasarruf yolları adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Elektrikte Gece Tarifesi Kullanımı

Öğrenciler için en ideal tariflerden biri de şüphesiz ki gece tarifesidir. Bilindiği gibi 1 Ocak itibariyle elektrik şirketleri tarifelerde gece indirimi yapmaya karar vermişlerdir.

Buna göre akıllı sayaca sahip olan her evde bazı kriterler de baz alınarak indirimli tarifeler uygulanabilmektedir. Ancak bu tarifeyi kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de saat 22.00’den sonra ütü yapmak, çamaşır yıkamak ve fırın çalıştırmak.

Saat 22.00’dan sonra bu tür işlemleri yapan aboneler, diğer abonelere göre çok daha uygun fiyatta elektrik faturası gelmektedir. Aslına bakıldığında gece tarifesinin en çok öğrenciler için ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Öğrenciyken elektriği daha ucuza kullanmak cebinize kalan para ile daha çok sosyal aktiviteye katılım sağlama imkanı elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Öğrenciyken-Elektriği-Ucuza-Kullanmak
Elektrik Kullanımında Gece Tarifesi

Bilindiği gibi Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun gece tarifesi, onay olarak resmi gazetede de yayımlanmıştır. Buna göre zaten konut elektriklerinde yüzde on oranında indirime gidilirken, dağıtım bedeli hariç olmak üzere vergi ve pay oranlarında da 28 kuruş kadar indirim söz konusu oldu.

Peki gece indiriminden hangi tür aboneler yararlanabiliyor? Bu konu hakkında detaylı bilgiye Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Gece Tarifesine Nasıl Geçilir?

Elektrikte gece tarifesini kullanmak isteyen öğrencilerin öncelikle akıllı bir sayaca sahip ev bulmaları gerekmektedir. Eğer eviniz akıllı sayaca sahipse kolayca gece tarifesinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

Genel olarak özel tarife grubunda yer alan aboneler, dağıtım şirketleri tarafından tüm detayları ile bilgilendirilmektedirler. Hizmet aldığınız şirkete giderek dahil olmak istediğiniz tarifeyi iletebilirsiniz.

Bunun sonucunda sizin adınıza yapılacak olan tarife uygulaması ile geceleri kullandığınız elektrik hizmeti için daha az ödeme yapmış olacaksınız.

Günümüzde konu hakkında bilgi sahibi olan herkesin öğrenci ya da aile fark etmeksizin bu tür tarifeyi kullandıklarını söylemek de kaçınılmaz olacaktır.

Gece Tarifesinde Elektrik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gece tarifesinde tüketim saati akşam saat 22.00 ile sabah saat 06.00 arasıdır. Tarifeden yararlanmanız ile birlikte bu saatler arası kullanımlarınız faturanıza daha düşük miktarlarda yansıyacaktır.

Fakat 17.00 ve 22.00 saatleri arasında olabildiğince elektrik tüketmemeye özen göstermek gerekiyor. Çünkü bu saatlerde tüketilen elektriğin kW/h 48 kuruştan hesaplanmaktadır.

Bu da öğrenciler için ekstra bir masraf demek!

Saat 06.00 ve 17.00 arasında ise elektriğin kW’si için ödenecek miktar 28 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu üç zamanlı tarifeden herhangi birini seçmek tamamen abonelerin kendi seçimlerine kalmaktadır.

Genel olarak elektrik tüketiminin gece saatlerinde yapılmasından dolayı, özellikle de öğrenciler için gece 22.00 ve 06.00 tarifesinin daha uygun olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Çünkü ev hayatına sahip üniversite öğrencilerinin genellikle gece geç saatlere kadar uyumadıkları bilinmektedir 🙂

Benzer Haberler

Toplam 2 Yorum Yapılmış

5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Ramazan Dönerci 5
28.09.2019 17:51

Öğrenciyken elektriği daha ucuza kullanmak adına bir kaç kez araştırmam olmuştu. Gece tarifesinin haricinde başka tarifelerde var mı bilemiyorum ancak ikinci öğretim olunca gece tarifesi çok işe yarıyor. Doğal olarak saat 15:00’dan sonra üniversiteye gidip 23:00 ve bezen daha geç dönünce sabaha kadar uyunmuyor ve sonra da öğleye kadar uyanılmıyor. Hal böyle olunca gece tarifesi faturadan tasarruf konusunda çok faydalı oluyor.

Salim Serin
19.05.2020 21:21

Öğrenci evinde elektrik kullanımı belkide en büyük giderlerden biri. Geceleri okula gittiğimiz için tarifemizi sabah tarifesine dönüştürmüştük. Sabahları evde olunca daha çok sabahları kullanım oluyor. Bu maddeler arasında en çok tarife değişimine dikkat etmelisiniz. Hayat kurtarır bir bilgi. Biz öğrenci evinde 2 sene bunun farkına varamadık ve bu dönemlerde boşa harcadığımız paraya halen yanıyoruz.

Yorum Bırakın

YURTLARIN FİYATINI ÖĞREN