Öğrenciler eğitim ve öğretim hayatları boyunca birçok zorlukla mücadele etmek durumunda kalmaktadırlar. Bu zorluklardan en önemlisi ise şüphesiz ki ekonomidir. Öyle ki öğrenciler özellikle de evde kalıyorlarsa gıda, temizlik vb. gibi ihtiyaçlarını kendileri gidermek zorundadırlar. Okul ve sosyal yaşam için belirli bir miktarda gider ayırmak zorunda olmak, gerek gıda için gerekse de diğer özel ihtiyaçlar için ayrılan bütçenin biraz daha kısıtlanmasına neden olacaktır. Fakat bazı pratik ve ekonomik tarifler ile güne hem daha dinç hem daha sağlıklı hem de daha çok bütçe ile başlamak mümkün olacaktır. Öğrenciler için en ucuz yemek tarifleri hakkında birçok seçenek olduğunu söylemek mümkündür. Bu yemekler oldukça doyurucu olmasının yanı sıra, son derece de sağlıklı olmalarıyla ön plana çıkmaktadırlar. İşte üniversite hayatının en zorlu döneminde öğrencilerin vazgeçilmezleri arasında yer alacak ekonomik ve muhteşem tatlar;

Tavuk Sote

Elbette ki öğrencilerin vazgeçilmez yemekleri listesinin ilk sırasında tavuk yer almaktadır. Bilindiği gibi günümüzde gerek tavuk dönerler olsun gerekse de tavukla yapılan diğer yemekler olsun normal bir et yemeğine göre son derece uygundur. Fakat bütün bir tavuk satın alarak onu birkaç öğün boyunca tüketmeniz de kaçınılmaz olacaktır. Tavukla yapılabilecek en ekonomik öğrenci yemeği ise tavuk sotedir.

Öğrenciler için tavuk sote

Öğrenciler için ucuz yemek tarifleri listesinin ilk sırasında yer alan tavuk sote yapmak içinse gerekli olan malzemeler; tavuk, biber, salça ve domatestir. Tavuk sote tarifine buradan ulaşabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun…

Kolay Mantı

Marketlerin dondurucu bölümlerinde hazır kolay mantılar yer almaktadır. Öyle ki donmuş mantıyı yapmak hem çok kolay hem de ortaya çıkan yemek son derece lezzetlidir. Eğer sizler de ekonomik durumu çok iyi olmayan öğrenci statüsünde yer alıyorsanız mutlaka kolay mantıyı denemelisiniz. Öğrenciler için ucuz yemek tarifleri ve lezzetli yemek tarifleri için ailenizden de fikir alabilirsiniz. Böylece anne eli değmiş gibi lezzetli bir mantı ile gününüze de güzellik katmış olacaksınız.

Mantı
Kolay hazırlanabilen bir yemek: Mantı

Kolay mantıyı yapmak için gerekli olan malzemeler arasında ise; su, salça, tuz, hazır mantı ve de yoğurt yer almaktadır. Mantının yapılışını yine annenizden dinleyebileceğiniz gibi buradan da tarife ulaşabilirsiniz. (Bana sorarsanız siz yine annenizi dinleyin 🙂 )

Kızartma

Yapılması en kolay ve en pratik yemek çeşitlerinden biri de karışık kızartmadır. Bilindiği gibi öğrencilerin büyük bir kısmı haftalık olarak pazar alışverişine çıkmaktadırlar. Çünkü birçok markete göre çeşitli gıda ürünlerini pazardan almak çok daha ekonomik olacaktır. Bir ya da iki adet patlıcan, biraz biber, biraz patates, biraz kabak ve biraz da havuç ile lezzetli bir karışık kızartma ile bir öğün öğrenci yemeği hazırlanması mümkündür.

Sabahların vazgeçilmezi patates kızartması

Üzerine biraz da yoğurt dökerek servis yaptığınızda daha doyurucu bir öğün elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Karnabahar Kızartması

Öğrenci evinin belki de en lezzetli yemeklerinden biri de şüphesiz ki karnabahar kızartması olacaktır. Bu yemeği hazırlamak için gayet cüzi miktarlarda satışa sunan o leziz karnabaharlardan satın almalısınız. 1 ya da 2 tane yumurta, biraz baharat ve biraz da un ile günün en doyurucu menüsünü hazırlamanız kaçınılmaz olacaktır. Öğrenciler için en ucuz yemek tarifleri listesi gerek kızartmalar ile gerekse de birbirinden farklı tavuk yemekleri ile uzatılabilir.

Karnabahar Kızartması

Genel olarak sebze ve tavuk ağırlıklı bir beslenme şekli öğrencilerin ekonomik anlamda çok daha rahat etmesini sağlar. Çok büyük market alışverişleri yapmak yerine halk pazarlarından bu tür gıda ürünlerinin satın alınması yine ekonomik bir tasarruftur.

Makarna

Öğrenci evinin olmazsa olmaz yemeklerinden bir diğeri de şüphesiz ki makarnadır. Marketten 2 ya da 3 TL gibi gayet uygun fiyatlara satın alacağınız makarnaları haşlayarak, salça ya da domatesler ile daha da lezzetlendirebilirsiniz. Makarna oldukça kolay yapılan bir yemek olsa da, yapacağınız yemeğe kullanacağınız soslar ve özel tarifler tadına tat katarak öğününüzü zenginleştirebilir. Makarnanızı nasıl daha lezzetli hale getirebileceğiniz konusunda tariflere buradan ulaşabilirsiniz.

Öğrencilerin vazgeçilmezi: Makarna

Bütün bu tarifler öğrenci evlerinin olmazsa olmazları arasına adını yazdırmış lezzetlerdir. Dolayısıyla öğrenci evinden yolu geçen her öğrenci en az bir kere bu tatları deneyimlemiştir ya da deneyimleyecektir 🙂 Ancak, eğer siz de “ben her şeyden kısarım ama boğazımdan kısmam” diyen kişilerdenseniz tasarruf yaparak daha farklı yemekler yapabilirsiniz. Bu nokta da öğrenciler için tasarruf yolları adlı makalemizi okuyarak bilgi alabilirsiniz. Yine öğrenci iken çalışarak para kazanmak ve boğazınızdan kısmamak istiyorsanız, öğrenciyken yapılacak işler adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz. Öğrencilik hayatınızda başarılar, unutmayın bunlar güzel günleriniz 🙂

Benzer Haberler

Toplam 2 Yorum Yapılmış

5
1
4
1
3
0
2
0
1
0
Yusuf Çankaya 5
10.09.2019 01:06

Bizde öğrenciyiz. Sürekli makarna yapıyoruz. Öğrenciler için en ucuz yemek tarifleri dediğin zaman ,lk sırada makarna olmalıydı. Tavuk çok pahalı 🙂

Sedat Tamşen 4
12.09.2019 21:50

Öğrenciler için en ucuz yemek tarifleri arasında yoğurtlu havuç kızartması ve tavuk tava unutulmuş.

Yorum Bırakın

YURTLARIN FİYATINI ÖĞREN