Öğrencilik, hayatınızın en güzel zamanlarını geçirdiğiniz bir döneme verilen isim olsa da bu dönemlerde peşinizi bırakmayan bir sorun daha vardır: Para. Genellikle üniversite hayatına adım attığınız andan itibaren kendinizi özgür hissedersiniz ve çoğunlukla da ailenizden uzak bir şehirde okumak için can atarsınız. Bu durum dışarıdan çok cazip görünse de ortada bir sorun daha vardır: yine para 🙂 Paranın kazanılması zor, harcanması bir o kadar kolay olduğundan dolayı öğrenciler için tasarruf yolları oldukça önemli bir konudur.

Öğrenciler için tasarruf yolları

Öğrenciler için tasarruf yolları

Üniversiteye yeni başlayan öğrenciler ilk olarak KYK bursu başvurusu yaparlar. Fakat bu başvuruların geri dönüşleri pek de hoşlarına gitmeyebilir. Burs bekleyen öğrencilere kredi çıkması, kredi çıksa yeter diyenlere de hiçbir şey çıkmaması genellikle rastlanan durumlardandır. KYK burs başvurusu ve sonrasında yapılması gerekenleri incelemek için KYK burs başvurusu yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca burs başvurusunda bulunmak veya burs başvurularının başlayıp başlamadığını kontrol etmek için Kredi ve Yurtlar Kurumu sayfasına da bağlanabilirsiniz.

Hal böyle olunca öğrencilerin ya bir işe girerek para kazanmaları ya da paralarını harcarken tasarruflu olmaları gerekecektir. Öğrenciliğinizi sürdürürken yarı zamanlı bir işte çalışsanız dahi çok yüksek paralar kazanmanız beklenemez. Dolayısıyla öğrencilik hayatınızda tutumlu olmak sizin için oldukça gereklidir. Yazımızın devamında sizlerle aylık giderlerinizi nasıl daha minimal bir düzeye düşüreceğiniz konusunda bilgiler paylaşacağız. Dilerseniz öğrenciyken yapılabilecek işler adlı makalemizi de okuyarak nasıl gelir elde edebileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeme Alışkanlıklarınızı Kontrol Edin

Öğrencilerin üniversiteye adım atmalarının ardından en sık yaptıkları hata kafelerde yiyip içmektir. Genellikle arkadaşlarla birlikte gidilen kafeler yiyecek konusunda cep boşaltıcı fiyatlara sahip olabilirler. Özellikle kafeye gitmeden önce bir fiyat araştırması yapmak kritik öneme sahiptir. Sonra hesap ödeme sırasında bir suya verdiğiniz para öğrencilik hayatınız boyunca gözünüzün önünden gitmez haberiniz olsun 🙂

Öğrenci evinde yemek yapmak

Öğrenci evinde yemek yapmak

Sık sık dışarıda yemek yiyorsanız maddi açıdan sorunlar yaşamanız muhtemel bir durumdur. Eğer yurtta kalıyorsanız ve yemek yapacak bir ortamınız yoksa evde kalan arkadaşlarınızla takılarak kendi yemeğinizi kendiniz yapmaya önem verin. Bu durum hem yeni bir şeyler öğrenmenize hem de daha az para harcamanıza vesile olacaktır. Yemek yapmadan önce kullanacak olduğunuz malzemeleri de çevrede bulunan pazarlardan almanız maliyetinizi çok cüzi miktarlara düşürebilir. Lezzetli ve bir o kadar da ucuz yemekler yapmak istiyorsanız öğrenciler için en ucuz yemek tarifleri yazımıza göz atabilirsiniz. Evde hazırlanan yemeklere arkadaşlarınızı da davet ederseniz çok mantıklı hareket etmiş olursunuz. Öyle ki misafir olarak eve gelen arkadaşlarınızın eli boş gelmesi nadir gerçekleşebilecek bir durumdur 🙂 Yemek konusunda son bir alternatif olarak üniversite yemekhaneleri tercih edilebilir. Eğer eviniz ya da yurdunuz üniversitenize yakınsa yemekhanede dışarıya göre çok daha düşük fiyatlarla yemek yiyebilirsiniz.

Alkollü içecekler tüketmek, sık sık bar ve kulüplerde takılmak öğrencilik hayatınızda maddi olarak sizi zor duruma sokacaktır. Bununla birlikte günümüzde fiyatları oldukça artan sigaralardan ve nargilelerden kendinizi uzak tutmalısınız. Bunun sonucunda tasarruf ettiğinizin farkına vararak hayatınızın ileri dönemlerinde daha sağlıklı bir vücuda sahip olacaksınız. 

Bir Evi Birden Fazla Arkadaşınızla Paylaşın

Öğrencilik hayatı genellikle yurtlarda başlar ve ileri dönemlerde arkadaşlarla eve çıkılır. Bunun en temel nedeni ilk sene çevreyi ve arkadaşlarınızı tanımak ve sonrasında kafanızın uyuştuğu kişilerle aynı evde yaşamaktır. Kendinize yakın karakterde arkadaşlarınızla aynı eve çıkmak sizin için daha verimli bir öğrencilik hayatının ilk adımıdır. Ev arkadaşı seçerken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okuyarak kendi ev arkadaşınızı nasıl seçeceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Arkadaşınız ile odanızı paylaşın

Öğrenciyken eve çıkmak

Eve çıkmak başlarda çok güzel ve cazip gelebilir. Hatta markete her girdiğinizde “evde olsak şimdi şunu alır pişirir yerdik” diye içinizden geçirebilirsiniz 🙂 Fakat eve çıkmadan önce dikkat etmeniz ve üzerinde düşünmeniz gereken bazı noktalar vardır.

İlk olarak evinizi ne kadar fazla arkadaşınız ile paylaşırsanız o kadar iyi olacaktır. Ev kirası, aidat, faturalar ve mutfak giderleri kişi sayısına bölünecek ve giderleriniz ona göre düşecektir. Tabi bu noktada da kritik ayrıntılar söz konusudur. Eve çıkacaksanız her öğrencinin kendine ait bir odası olması daha iyi olacaktır. Tasarruf etmek adına bir odada 2,3 kişi kalarak ev ortamını yurda çevirmeyin. Eğer uygun fiyata 3+1 ya da 4+1 daireler bulabilirseniz, her kişiye bir oda gelecek şekilde rahatlıkla evde kalabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla mutfak, banyo ve tuvalet gibi ortak alanları birlikte kullanacağınız için temizlik konusunda güvendiğiniz, bildiğiniz ya da tanıdığınız arkadaşlarınızı seçin.

Fatura Tasarrufu Yapın

Öğrenciler için tasarruf yolları
Kullanmadığınız zamanlarda ışıkları söndürün

Ailenizle birlikte yaşadığınız zamanlarda çok dikkatinizi çekmeyen, her ay ödenen fakat size hiç ödenmiyormuş gibi gelen bir durum ise faturalardır. Faturalarınızın takibini iyi yapmanız giderlerinizi ciddi derecede düşürecektir. Öyle ki, evde boşa yanan ışıkları kapatmak, lavaboda su akıtan musluğu kapatmak, doğal gazı gereksiz yere yüksek derecede yakmamak sizin için maliyetten tasarrufun kritik noktalarıdır. Elektrik kullanımında daha da tasarruf etmek istiyorsanız, öğrenciyken elektriği daha ucuz kullanmak adlı makalemizi okuyabilirsiniz. Öte yandan evinizde İnternet olduğu için (İnternet olmayan öğrenci evi düşünemiyorum 🙂 ) cep telefonu paketlerinizi daha uygun paketlerle değiştirebilirsiniz. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla iletişim kurarken daha çok İnternet aracılığıyla kullanılan programları tercih ederek yine cep telefonu paketlerinizde daralmaya gidebilirsiniz.

Ulaşımda Tasarruf Edin

Öğrenciler için tasarruf yolları arasında ulaşım tasarrufunun da yeri yadsınamaz derecede büyüktür. Nadir de olsa bazı öğrenciler kendi özel araçları ile okula giderken çoğunluk ise toplu taşıma araçlarını kullanmaktadır. Ulaşımda tasarruf açısından en kritik nokta kişisel araçlarının kullanılmamasıdır. Yakıt fiyatlarının her geçen gün artması size ciddi anlamda parasal problem yaşatabilir. Bu nedenle günlük hayatınızda toplu taşıma araçlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Toplu taşıma kullanırken evden 5-10 dakika daha erken çıkarak dolmuş yerine otobüs tercih edebilirsiniz. Otobüs tarifesi ile dolmuş tarifesi arasındaki fark aylık olarak düşünüldüğünde azımsanamayacak değerdedir.

Toplu taşıma kullanmak

Toplu taşıma kullanımından daha avantajlı bir ulaşım şekli ise bir bisiklet kiralamak ya da satın almaktır. Bu şekilde hem daha sağlıklı bir vücuda sahip olur hem de hiç para harcamadan seyahat etmiş olursunuz.

Öğrenci İndirimlerinden Yaralanın

Öğrencilik yıllarında her ne kadar parasal problemler yaşansa da öğrenciye özel indirimler kişiye iyi hissettirebilir. Kitap almak istediğinizde, ulaşımda, kütüphanelere gittiğiniz de veya çeşitli yerlerde öğrenci olmanızın faydasını görebilirsiniz. Bu durumu daha çok mezun olup öğrenci psikolojisinden çıkamadığınızda anlayacaksınız 🙂 Herhangi bir alışverişinizi gerçekleştirmeden önce öğrencilere yönelik indirimin olup olmadığına bakabilirsiniz. Bu durum paranızın bir kısmının cebinizde kalması adına iyi bir fırsattır.

Spor salonlarına kayıt yaptırırken öğrenci olmak size ciddi avantajlar kazandırabilir. Özellikle arkadaşlarınızla birlikte kayıt olmanız durumunda güzel indirimlerle karşılaşabilirsiniz. Bir grup olarak kayıt yaptırdığınız için ve öğrenci olduğunuz için salon yetkilisi tarafından indirime layık görülmeniz çok yüksek bir ihtimaldir.

Akıllıca Seyahat Yapın

Öğrenci olarak ailenizden uzak bir ilde yaşıyorsanız, bayramlarda, tatillerde ve vize haftası sonrasında (öğrencilerin kendilerine verdikleri tatil 🙂 ) ailelerinizin yanına gitmeniz muhtemeldir. Eğer memleketinize yakın bir ilde öğrenciyseniz, otobüs kullanmanız sizin için hem daha uygun hem de daha kolay olacaktır. Fakat ailesinden çok uzak şehirlerde öğrenci olanlar için bilet alma işlemleri tamamen bir işkencedir. Otobüsle 15-20 saat süren yolculuklar dolayısıyla öğrenciler genellikle uçak biletlerine ya da varsa tren biletlerine bakarlar. Biletinizi ucuza almak istiyorsanız İnternet üzerinden almanız sizin yararınıza olacaktır. Öyle ki dışarıda yer alan acenteler kendi komisyonlarını da bilet fiyatı üzerine koyarak satış yapacaktır. Ayrıca İnternet üzerinden yapacağınız araştırmalar sonucunda indirimli biletlere ve kampanyalara rastlayabilirsiniz. Ayrıca ucuz uçak bileti nasıl bulunur adlı yazımızı inceleyerek bu konuda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Öğrenci olarak alacağınız biletlerde bazı firmalar size indirim uygulayabilir. Örneğin uçak bileti alacak olduğunuzda AnadoluJet size Jetgenç kampanyası dâhilinde ekstra %10 indirim yapacaktır. Son olarak bir tüyo verecek olursak eğer bir İnternet tarayıcısı (Google Chrome, İnternet Explorer vb.) vasıtasıyla belirlediğiniz bir tarihe yönelik çok fazla sayıda bilet araştırması gerçekleştirdiyseniz, belirlediğiniz tarihteki fiyatların artış göstermesi muhtemel olacaktır. Böyle bir durumda tarayıcı değiştirmeniz ya da farklı bir elektronik cihazdan bilet alımı yapmanız size fayda sağlar. Bu bilgiyi de herkes vermez 🙂

Öğrenciler için tasarruf yolları makalemiz burada sona eriyor. Eğer siz de öğrenciyseniz ve öğrencilik hayatınızın ilerleyişi hakkında bilgiler ve farklı tüyolar almak istiyorsanız, web sitemizi takip edebilirsiniz.

Benzer Haberler

Toplam 2 Yorum Yapılmış

5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Ebru Bektaşoğlu
30.12.2019 16:27

Merhabalar,

Tasarruf etmekle ilgili ipuçlarından oluşan yazınız için size çok teşekkür ederim. Kendime katkı sağladığım bir yazı oldu. Tasarruf etmemizin önünde pek çok engel var. Bunlardan bana göre birincisi; ihtiyaçlarımıza göre değil de isteklerimize göre alışveriş yapmak. İstek alışverişleri yüzünden hem gardıroplar hem de yaşam alanları dolup taşıyor. İşlevi olmayan eşyalardan kendimize ne yer bulabiliyoruz ne de zaman ayırabiliyoruz. Çünkü kimi zaman kullanmadığımız eşyaların bakımını yapmak zorunda kalıyoruz.

Sinan Sürüç
26.05.2020 03:17

Tasarruf dediğin elektrikten sudan ve doğalgazdan yapılır. Öğrencilik döneminde sakın boğazınızdan kesmeyin ? beslenme düzeni olmayan öğrencinin aklı çalışmaz ? öyle yok öğrenciler için tasarruf yöntemleri yok tasarruf yolları bırakın bu işleri. Çalışın, kazanın, yiyin en güzel böyle oluyor.

Yorum Bırakın

YURTLARIN FİYATINI ÖĞREN