Üniversite hayatı sizi ailenizden ayıracak ve bambaşka insanlarla, bambaşka şehirde yeni bir yaşam kurmaya hazırlayacaktır. Elbette ki bu durum ilk aşamada çok zorlu bir süreç olacaktır. Fakat doğru insanlarla karşılaşıp, doğru kararlar verdiğinizde aslında çok da keyif alacak ve kendi kendinize nasıl ayakta kalabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Üniversite hayatının en önemli aşaması eğer bir yurtta kalmıyorsanız kendinize iyi bir ev arkadaşı bulmaktır. İyi bir ev arkadaşı bulmak içinse bazı kriterlere sahip olmanız gerekiyor. Her ne kadar dışarıda ya da okulda kurulan dostluklar çok iyi görünse de aynı evin içerisinde yaşamaya başladığınızda bazı şeylerin değiştiğini görmeniz de kaçınılmaz olacaktır. Peki ev arkadaşı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ev Arkadaşı Seçimi

Ev arkadaşları hangi kriterlere göre seçilir? Hangi tür ev arkadaşları idealdir? Merak edenler için işte detaylar…

Erken Karar Vermeyin

Üniversite hayatınızın ilk günlerini yeni bir arkadaş ile yeni bir evde geçirmek doğru bir hamle olmayacaktır. Bu nedenle okulun ilk aylarında mümkün olduğunca yurtlarda kalmanızı öneriyoruz. Eğer sizde üniversiteye yeni başlayacaksanız ve seçiminizi yurtlardan yana yaptıysanız, yurda gitmeden alınması gerekenler adlı makalemizi inceleyebilirsiniz. İlerleyen süreç içerisinde ise okuldan ya da yurttan arkadaşlarınız ile anlaşıp anlaşamayacağınız karar vermeli ve onlarla anlaşarak yeni bir eve çıkmak gibi önemli bir adım atmalısınız. Fakat ne olursa olsun iyice düşünmeden ve yurttan ayrılmadan önce arkadaşlarınızın karakterinin sizlere uygun olup olmadığından emin olmanız gerekiyor. Çünkü anlaşamadığınız takdirde hem arkadaşınız hem de sizin için çok büyük bir sıkıntı söz konusu olacaktır.

Arkadaşlarınızın Karakterleri Hakkında Fikir Sahibi Olun

İki ya da bir den fazla insanın aynı evde kalabilmesi için uyumlu olması gerekir. Yani arkadaşlarınız hem anlayışlı hem sevecen hem de sizin karakterinize uygun olmalıdır. Aksi takdirde çok büyük sorunlar yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Elbette ki yardımlaşmayı seven bir ev arkadaşına sahip olmak sizler için büyük bir ayrıcalık ve şans olacaktır. Öyle ki günümüzde üniversite öğrencilerinin büyük bir kısmı ev işleri konusunda yardımlaşma yapamadıkları için aralarında çeşitli sorunlar yaşamaktadırlar. Bu tür problemlerle karşı karşıya gelmemek için önceden herkese eşit iş dağılımının yapılması konusunda anlaşılması şarttır.

Doğru Ev Arkadaşı Seçimi

Ev arkadaşı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemli husus bu olacaktır. Eve çıkmak istediğiniz arkadaşınızla internetten kişilik testi yapabilirsiniz 🙂 Kişilik testine buradan ulaşabilirsiniz. Tabi bunlar kişilik testi ile filan olacak şeyler değil ama siz yine de yapın. Belli mi olur belki de geleceğiniz açısından ciddi bir kararı son anda doğru olarak verirsiniz 🙂

Düzenli Olun, Düzenli Arkadaşlar Seçin

Düzel bir yaşam alanında olmazsa olmazdır. Çok karışık bir ev hem sizin hem de arkadaşlarınızın ruhunu daraltacak ve kimi zaman gerginleşerek çeşitli sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Bu nedenle seçtiğiniz ev arkadaşı ile düzen konusunda önceden anlaşılmasında fayda olacaktır.

Yanlış Ev Arkadaşı Seçimi

Mesela herkes kendi odasının düzeninden sorumlu tutulmaktayken, mutfak, salon, banyo vb. gibi alanların düzenini el birliği ile sağlamak gerekecektir. Düzeni sağlamak içinse daha önceden planlama yapmak şarttır. Ev arkadaşı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında ön plana almanız faktör ise kesinlikle düzen ve güven olmalıdır.

Arkadaşınızın Sosyal Çevresine Dikkat Edin!

Ev arkadaşınızın sosyal çevresi sizler için de çok önemli olacaktır. Çünkü kimi zaman ortak bir şeyler yapmaya karar verebilirsiniz. Böyle durumlarda sizlerin hoşlanmayacağı tipler de karşınıza çıkabilir. Böyle durumlar için önceden hazırlıklı olmanız şarttır. Eğer arkadaşınızın sosyal çevresi sizin çevreniz ile uyumlu değilse eve çıkma fikrini bir kez daha düşünmenizi öneririz. Günümüzde üniversite öğrencileri arasında en büyük problemlerden biri de kesinlikle sosyal çevredir. Olabildiğince ortak arkadaşınız olan, hatta mümkünse sizlerle aynı sınıfta bulunan kişiler ile eve çıkmanız daha mantıklı olacaktır. Tabi ki eve misafir getirmek konusunda birbirinizin fikrini ve iznini almaya da mutlaka dikkat etmelisiniz!

Son olarak, eğer üniversiteye yeni adım atmışsanız ve önünüzdeki öğrencilik hayatında nasıl bir yol çizmeniz gerektiği hakkında bilgi almak istiyorsanız, üniversitede kendimi nasıl geliştirebilirim adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Önünüzdeki hayatınızda başarılar…

Benzer Haberler

Toplam 1 Yorum Yapılmış

5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Galip Temiz
31.10.2019 20:14

Çok önemli ve hayati bir konuda yazılmış anlamlı ve didaktik bir yazı olmuş.
Paylaşım için teşekkürler

Yorum Bırakın

YURTLARIN FİYATINI ÖĞREN