Öğrencilerin büyük bir kısmı üniversite hayatında çok eğleneceklerini ve rahat edeceklerini düşünmektedirler. Elbette ki uzun ve yorucu sınav maratonunun ardından çok daha rahat bir süreç geçireceğiniz doğrudur. Ancak ön lisans öğrencisi iseniz 2 yıl boyunca, lisans öğrencisi iseniz de 4 yıl boyunca geleceğiniz için elinizden geleni yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Peki üniversite hayatınız boyunca kendinizi geliştirmek, iyi bir geleceğe sahip olmak için neler yapmanız gerekiyor, nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Üniversite hayatında neleri yapmalı ve nelerden uzak durmalısınız? Üniversitede kendini geliştirmek ilerleyen süreçte ne gibi artılar sağlayacak? Üniversite gitmeden önce bu yazıyı okumak eminiz ki sizlere de çok şey katacaktır.

Her şey seninle başlar
Her şey seninle başlar

Üniversite hayatı bilindiği gibi gerek iş hayatına yönelik olsun gerekse de dünya bakışına yönelik olsun belli bir birikim kazanmanızı sağlayacak önemli bir süreçtir. Aynı zamanda da üniversitede kendini geliştirmek için en iyi fırsatları edinebileceğiniz yer olduğunu da unutmamalısınız. Her gencin okuduğu süreç boyunca birikimlerini artırması, deneyimlerini güçlendirmesi ve de mesleki bilgilerini en iyi şekilde geliştirmeleri gerekmektedir. Bu nedenle üniversite hayatınızın ilk aşamasında dikkat etmeniz gerekenler arasında globalleşen dünyaya uyum sağlamak amacıyla yabancı dil bilginizi geliştirmenizdir.

Yabancı Dilinizi Geliştirin

Yabancı dil bilginizi geliştirmek içinse yapmanız gereken en önemli hamle hazırlık okumaktır. Ancak hazırlık okuyarak vakit kaybetmek istemeyen öğrencilerin de üniversite hayatı boyunca maddi imkanları da el veriyorsa mutlaka bir İngilizce kursuna gitmeleri önerilmektedir. Üniversitede kendini geliştirmek için ilk ve en doğru adım şüphesiz ki yabancı dilinizi güçlendirmek olmalıdır. Çünkü günümüzde dünya hızla global hale gelmeye başlamıştır. Bu dünya içerisinde fark yaratabilmek için yabancı dil bilmek şarttır. Hatta günümüzde bir yabancı dile ek olarak başka bir dil biliyor olmak da işverenler tarafından daha çok tercih edilebilir olmanıza fayda sağlayacaktır.

Her şeyi başarabilirsiniz, sadece inanın
Siz her şeyi başarabilirsiniz, sadece inanın!

Sosyal Olmalısınız!

Üniversite hayatınızı sadece ders çalışarak geçirmeniz size çok şey kazandırmaz. Çünkü ilerleyen süreçte iş hayatına dahil olduğunuzda sosyalleşmek zorunda kalacaksınız. Eğer sosyal yönden eksikseniz çok büyük sıkıntılar ile karşı karşıya gelmeniz de kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle olabildiğince sosyalleşmeye özen göstermeniz gerekir.

Öğrenci kulüplerine kaydolun

Sosyalleşmek için yapmanız gereken ilk hamle, bölümünüzün öğrenci kulübüne gidip kayıt olmak. Böylece öğrenmeye açık olduğunuzu da kanıtlayacak, herhangi bir sorumluluğun üstesinden gelebilecek kadar öz güvenli olduğunuzu da göstermiş olacaksınız.

Kendinize Güvenin

Üniversitede kendini geliştirme yolları elbette sadece sosyalleşme ile de sınırlı kalmamalıdır. Her şeyden önce kendinize güvenmeyi öğrenmelisiniz. Bol bol gezip görmeli ve de arkadaşlarınız ile zaman geçirmelisiniz. Bir yandan da bölümün olanaklarından faydalanmalı. İş imkanlarınızı değerlendirmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca yine üniversite hayatınızda girişimlerde bulunmalı ve ileriye dönük atılımlar yapmalısınız. Unutmayın yapacağınız her hata sizi daha ileriye götürecektir. Dolayısıyla hata yapmaktan korkmamalısınız.

Başarı-merdivenlerini-tek-tek-tırmanın
Başarı merdivenlerini tek tek tırmanın

Bölümünüz Hakkında Donanımlı Hale Gelin

Öğrencilerin üniversite hayatlarında yapabilecekleri en doğru hamlelerden biri de bölümünü en iyi şekilde tanımaktır. Mesela bölümden mezun olanların hangi alanlarda istihdam edildiklerini çok iyi bilmelisiniz. Bu sizler için ekstrem iş fırsatı demektir. Hatta mümkünse daha hazırlık sınıfındayken bile yapılan etkinliklerde küçük roller almayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü katıldığınız her bir etkinlik ilerleyen süreçte daha etkin roller almanıza olanak sağlayacaktır.

Portföyünüzü Geliştirin!

Üniversitenin daha ilk yıllarında kendinize başarılı bir portföy oluşturmanız şarttır. Mesela olabildiğince etkinliğe katılarak belgeler toplamaya çalışın. Kazandığınız başarı belgeleri bir dosyada toplayın. Herhangi bir programa katılımdan alacağınız her sertifika, iş hayatında sizin için bir artı oluşturacaktır. Üniversitede kendini geliştirmek için yapmış olduğunuz her işi, edindiğiniz tecrübeleri ve de bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmaktan çekinmemelisiniz. Ayrıca da yaptığınız her projeyi, işi ve ödevleri kesinlikle bir yerde toplamayı ihmal etmemelisiniz.

Stajını İhmal Etme, Derslerini Aksatma!

Üniversite hayatının sizlere katacağı en önemli deneyimlerden biri de staj olacaktır. Stajınızı olabildiğince iyi yerlerde yapmaya özen göstermelisiniz. Öyle ki ilerleyen süreçte çok iyi bir referansa ihtiyacınız olacaktır. Stajınızı ne kadar bilinen bir kurumda yaptırırsanız, o kadar çok şanslısınız demektir. Aynı zamanda staj süreci sizlere iş anlamında önemli deneyim kazandıracaktır. Staj bulma konusunda üniversiteniz size yol gösterip farklı kurumlarla anlaşmalar yapabilir. Fakat bazı üniversitelerde bu durum ne yazık ki geçerli olmamaktadır. Dolayısıyla siz kendiniz staj bulmak zorunda da kalabilirsiniz. Bu nokta da Kariyer.net, Vizyonergenç gibi web sitelerinden kendi başvurularınızı kolayca yapabilirsiniz.

Farkınızı ortaya çıkarın
Farkınızı ortaya çıkarın

Uluslararası Kulüplere Katılın

Üniversitelerin bazılarında uluslararası kulüpler bulunmaktadır. Eğer sizin kazandığınız üniversitelerde böyle bir imkan varsa çok şanslısınız demektir. Çünkü onlara katılarak uluslararası deneyim kazanmak, geleceğiniz açısından çok büyük avantaj olacaktır. Genel olarak bu kulüplerde öğrenci etkinlikleri de son derece ucuzdur. Böylece ucuza hem çok eğlenmiş hem de farklı deneyimler kazanmış olacaksınız.

Derslerinizi de hiçbir zaman ihmal etmemeye dikkat etmelisiniz. Ola ki ekstrem bir durum oldu ve dersinize katılamadınız. Böyle durumlarda mutlaka eksiğinizi kapatmak için arkadaşlarınızdan notları alın ve o notları aynı gün içerisinde ders çalışıyormuş gibi çalışınız. Öğrencilerin çoğu günü gününe ders çalışmasa da siz bunu başarmaya özen gösterin. Sınav öncesi oldukça rahat olursunuz ve sabaha kadar ders çalışmak zorunda kalıp zombiye dönüşmezsiniz 🙂

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur
Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur

Spor Yap!

Üniversite hayatını dolu dolu yaşamak herkesin hakkı! Bu nedenle kiloluysanız bir an önce zayıflamaya başlamanın vakti geldi! Elbette sadece zayıfsanız da vücudunuzu geliştirmek yine sizlerin faydasına olacaktır. Spor yapmanız hem sağlık açısından iyidir hem de görünüş bakımından kendinize güveniniz tam olması açısından bir hayli gerekli olacaktır. Güzel ve dinamik bir vücut yapısına sahip olmak sizleri üniversite hayatında bir adım öne taşıyacaktır.

Benzer Haberler

Toplam 1 Yorum Yapılmış

5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Sıla Aydoğdu
19.05.2020 19:33

Eğer bu yazıyı okuyorsan kesinlikle söyleyeceklerime kulak ver. Üniversite hayatının başında birçok karar verebilir ve benim gibi hiç birini yapmayabilirsiniz. Kesinlikle kendinizi geliştirin ve benim yaşadığıom sorunları da yaşamayın.

1) Sosyal aktivitelerden geri kalmayın
2) Spor yapın
3) Derslerinizi ve çalışmalarınızı aksatmayın

Çok dua edersiniz sonra.

Yorum Bırakın

YURTLARIN FİYATINI ÖĞREN