Öğrenim hayatının en üst seviyesinden biri olan üniversite, insan hayatında çok önemli bir yere sahiptir. İnsanın kendini en çok geliştirdiği ve tanıdığı yer olan üniversite, pek çok anının ve güzelliğin biriktirilebileceği bir öğrenim hayatı sunmaktadır. Üniversite hayatının pek çok güzel yanı olduğu gibi bazı zorlukları da yok değil. Üniversite hayatında öğrencinin karşılaşabileceği en büyük zorluk, para sıkıntısıdır. Zira üniversite öğrenimi sırasında öğrencinin karşısına çok sayıda masraf çıkabilmektedir. Bu para sıkıntısı aşıp maddi olarak rahat bir üniversite hayatı yaşamanın en iyi yöntemi, yarı zamanlı da olsa çalışmaktır. Öğrenciyken yapılabilecek işler oldukça fazla olmasına rağmen çalışacağınız işin sizin öğrenim hayatınızı etkilememesine mutlak suretle dikkat etmelisiniz. Peki, üniversitede öğrenciyken hangi tür işler yapılabilir? İşte bu sorunun cevabını arayanlar için detaylı ve doyurucu bir liste hazırladık.

Fotoğrafçılık

Her insanın sevdiği ve yapmaktan mutluluk duyduğu hobileri vardır. Fotoğraf çekmek de pek çok insanın başlıca hobilerinden biridir. Eğer siz de fotoğraf çekmeyi seviyor ve iyi fotoğraf çektiğinizi düşünüyorsanız bu yolla üniversite hayatınızda çok ciddi paralar kazanabilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız, fotoğraf çekerek para kazanmak hayal değil.

Fotografçılık Yaparak Para Kazanmak
Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanmak

Tahmin edebileceğiniz üzere aklınıza gelebilecek hemen her etkinlikte fotoğraf çekim ihtiyacı hissedilmektedir. İşte siz de bu etkinlik organizatörlerine ulaşarak fotoğraf çekebileceğinizi belirtebilir ve okuldan arta kalan zamanlarınızda bu etkinliklere katılarak kaliteli fotoğraflar çekip para kazanabilirsiniz.

Özel Ders Verme

Günümüzde artık pek çok öğrenci, eksik olduğu ve kendini geliştirmek istediği konularda özel ders almak istiyor. İşte siz de belli bir seviyenin üstünde bilgiye sahip olduğunuzu düşündüğünüz derslerde ve konularda öğrencilere özel ders vererek bu yolla para kazanabilirsiniz. Fakat unutmayın bu alanda birçok rakibiniz olacaktır.

Özel Ders Vererek Para Kazanmak
Özel Ders Vererek Para Kazanmak

Üniversiteye başlayan her öğrenci ilk olarak özel ders vererek para kazanmak konusunda girişimde bulunur. Genelde el ilanı bastırıp sokaklara, okul ve ev önlerine dağıtılır. Fakat geri dönüş olmaması muhtemel bir sonuçtur 🙂 Eğer sizde özel ders vermek isterseniz, el ilanı dağıtmak yerine bu girişimi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Özelders gibi web sitelerine üye olabilir ve çevrenizdeki öğrencilere ulaşabilirsiniz.

Üniversite Kampüsünde Çalışmak

Öğrenciyken yapılabilecek işler arasında en dikkat çekeni üniversitede çalışmaktır. Eğer okuduğunuz üniversitenin kampüsü büyük ve kapsamlıysa bu sizin için çok olumlu bir durumdur. Zira büyük üniversite kampüslerinde öğrencilere uygun çok sayıda yarı zamanlı işler bulunmaktadır.

Üniversite Kampüsünde Çalışarak Para Kazanmak
Üniversite Kampüsünde Çalışarak Para Kazanmak

Bu işlerden size uygun olan ve yapmaktan keyif alacağınız bir işe başvurarak çalışabilir ve güzel gelirler elde edebilirsiniz. Öyle ki, zaten kendi üniversitenizde çalışacağınız için kendi çalışma saatlerinizi belirleyebilir, ders çıkışında çalışmaya başlayarak boş zamanlarınızı değerlendirmiş olabilirsiniz.

Şoförlük Yapmak

Eğer iyi araç kullanıyorsanız ve kendinize güveniyorsanız, üniversite yaşamınızda boş vakitlerinizi şoförlük yaparak değerlendirebilirsiniz. Diğer iş çeşitlerine göre biraz daha zor bulabileceğiniz bir iş olsa da, çevrenizdeki taksi duraklarına gidebilir ya da internet üzerinden bulunduğunuz ilde iş ilanı açmış firmaları gözden geçirebilirsiniz.

Şoförlük Yapmak
Şoförlük Yaparak Para Kazanmak

Bu işi kısmi zamanlı yapacak olduğunuzdan dolayı ders saatlerinize göre ayarlayabilir ve güzel paralar kazanabilirsiniz.

Fitness Koçluğu

Spor konusunda bilgiliyseniz, salonlarda koçluk yapabilme şansına sahipsiniz demektir. Fitness koçluğu yapabilmek için etrafınızdaki spor salonlarına giderek bizzat başvurmanız, herhangi bir işçi arayışında olup olmadıklarını öğrenmeniz gerekecektir.

Fitness Koçluğu Yaparak Para Kazanmak
Fitness Koçluğu Yaparak Para Kazanmak

Koçluk sizin için öğrenciyken yapılabilecek işler arasında en avantajlı işlerden birisidir. Hem bu sayede para kazanabilirsiniz hem de aynı zamanda spor salonu üyeliği gibi bir masraftan kaçınmış olursunuz. Eğer spor sizin de hayatınız vazgeçilmez bir parçasıysa, size en uygun işin bu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kasiyerlik           

Kasiyerlik yalnızca öğrencilerin yaptığı bir iş olmamasına rağmen öğrencilik yıllarında yapılabilecek işlerden birisidir. Fakat bu iş için elinizi çabuk tutmanız ve üniversiteye başladığınız andan itibaren en kısa sürede çevrenizdeki marketlere ya da mağazalara başvurmanız gerekmektedir. Sizin gibi iş arayan öğrenciler ve yerli halk bu gibi işlere erkenden başvuruda bulunabilir ve siz geç kalmış olabilirsiniz.

Kütüphane Görevlisi                

Üniversite öğrencisiyseniz ve bulunduğunuz çevrede kütüphane yer alıyorsa burada da kendinize iş bulabilirsiniz. Öğrenci olduğunuz için daha çok kısmi zamanlı işlere başvurmanı gerektiğinden kütüphanede çalışarak para kazanmak size uygun bir iş seçeneği olacaktır.     

Anketörlük Yapmak  

Birçok üniversite öğrencisinin yaptığı ve halen daha yapılmaya çokça devam eden işlerden birisi de anketörlüktür. İlk defa duyabileceğiniz için hemen anketörlük nedir gibi sorular aklınızdan geçebilir. Genel olarak reklam ajansları vasıtasıyla gerçekleştirilen bu iş seçeneği size güzel paralar kazandırabilir.

Anketörlük Yaparak Para Kazanmak
Anketörlük Yaparak Para Kazanmak

Fakat anketörlük yaparak para kazanmak için biraz sabırlı olmanız gerekmektedir. Sonra 2-3 kişiye form doldurtmaya kalkıp reddedildiğinizde işi bırakma aşamasına gelebilirsiniz 🙂 Malum günümüzde insanlar kimseye kolay kolay güvenmiyor. 10-20 dakika boyunca anket doldurup en sonunda “kusura bakma ama telefonumu veremem” gibi yanıtlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun için ilk olarak telefon numarasını isteyin bizden söylemesi 🙂                  

Özel Öğretim Kurslarında Gözetmenlik Yapmak

Bu iş genel olarak bilinmeyen fakat oturduğunuz yerden para kazanabileceğiniz bir seçenektir. Özel öğretim kurumları genelde her hafta öğrencilerine deneme sınavı yaparlar ve bunun için kısa süreliğine dışarıdan sınav gözetmeni istihdam ederler. Siz de çevrenizde bulunan özel öğretim kurumlarına başvuruda bulunarak gözetmenlik yapabilir ve 2-3 saatlik sınav saati boyunca oturduğunuz yerden para kazanabilirsiniz.

İnternetten Para Kazanmak

İnternetten para kazanmak günümüzde oldukça popüler olan ve doğru alanlarda çalışmalar yapıldığında kişiye ciddi paralar kazandıran bir seçenektir. Bilgisayar konusunda bilginiz varsa ve aktif bir bilgisayar kullanıcısıysanız, kolaylıkla internetten gelir elde edebilirsiniz.

İnternetten Para Kazanmak
İnternetten Para Kazanmak

Aşağıda sıralanan iş seçeneklerinin her biri kişiye para kazandırabilecek ve öğrenciliğinin maddi sıkıntılarla geçmesini önleyecek seçeneklerdir. Eğer internetten para kazanmak konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları adlı makalemizi inceleyebilirsiniz. Gelin şimdi internetten para kazanabileceğiniz seçenekleri kısaca özetleyelim.

Makale yazmak

Dilinize ve parmaklarınıza güveniyorsanız, internette yayınlanabilecek yazılar yazabilirim diyorsanız bu iş tam size göre. İnternet üzerinde yer alan Wmaracı ve R10 gibi sitelere üye olarak sizde makale yazmaya başlayabilirsiniz.

Anket Doldurmak

Anket doldurarak para kazanmak biraz zor olsa da yapılmayacak bir iş değil. Bu gibi işlere farklı web sitelerinden ulaşabileceğiniz gibi anket işinin diğer bir çeşidi olan Yandex Toloka uygulamasına göz atabilirsiniz.

Blog Yazarı Olmak  

Kendi sitenizi açmak ve kendi yazılarınızla insanlara bilgi vermek yapabileceğiniz diğer bir iş seçeneği olarak karşınıza çıkıyor. Kolaylıkla bir blog açabilir ve bilgi sahibi olduğunuz konularda internete yüklemeler yapabilirsiniz. Bu iş seçeneğinde geliriniz Google Adsense üzerinden dolar şeklinde olacağı için kazancınızın daha fazla olacağını söylememiz yanlış olmaz. Bakıyorum da gözler dolar oldu gibi 🙂       

Öğrenciyken yapılabilecek işler adlı yazımızın burada sonuna geldik. Üniversite öğrenciliği yaşantınızda yapmanız gerekenler konusunda daha detaylı bilgilere ulaşmak için web sitemizde yer alan diğer yazılara bakabilirsiniz. Keyifli günler…                                                                                                                                                                                                                     

Benzer Haberler

Toplam 20 Yorum Yapılmış

5
4
4
0
3
0
2
0
1
0
Berke Can Aydın 5
10.09.2019 21:52

Bundan 3 yıl önce Konya’da öğrenciyken bende dershanelerde gözetmenlik yaparak günlük yemek paramı çıkarırdım. Öğrenciyken yapılabilecek işler her zaman ilgimi çeken bir konu olmuştur. Vay be ne zamanlardı o öğrencilik günleri.

  Fatma Nur
  27.07.2020 13:46

  Peki şimdi ne yapıyorsunuz? 🙂

  Tayfun korkulmaz
  25.07.2021 02:46

  Kanka benim bir yazmam gereken bişey var bunu yazacak arkadaş arıyorum bulursanız haber verin ücreti belirleriz

   Giray
   18.09.2021 18:02

   Söyle kardeşim ayıpsın

   Nurdan
   17.10.2021 20:29

   Ben yardımcı olabilirim. Dilerseniz iletişime geçebilirsiniz.

Ramazan Dönerci 5
28.09.2019 18:01

Öğrenciyken yapılabilecek işler arasında Makale yazarı olmak en temizi, makale yazanların bir zaman sonra yaptıkları en büyük hata ise kendi sitelerini açmaya kalkışmaları. Daha fazla kazanma hevesi ile bir isteye içerik üretmek yerine kendi sitesine içerik üretmeye kalkışanların %99’u site yönetiminin zor olduğunun bilincinde olmadan bu işe girişiyor ve bir süre sonra ise emekler çöpe gidiyor.

Salih Sert
24.05.2020 18:08

Öğrencilik dönemimde uzun süre farklı işlerde çalıştım. Anketörlük, kasiyerlik vs. ancak bu gibi işlerin tümü vücudu acayip derecede yoruyor. Sonrasında R10 ile tanıştım ve bir süre boyunca forumun yapısını çözmeye çalıştım. Yardım eden kimse olmadı diyemem, ancak bir dönem iş almakta ve para kazanmakta ciddi problemler yaşadım. Özellikle foruma ilk üye olma aşamasında iş almak oldukça zor. Peki, ne bu R10 ya da Wmaraci. İki forumda webmasterların toplandığı ve zaman geçirdiği, yeri gelince de iş verdiği bir forum. Özellikle yeni başlayanlar için makale yazarak para kazanma konusunda bulunmaz bir nimet. Zamanında bana yol gösteren birisi olmadığı için çok zorlandım. Eğer bu yazıyı okuyan birisi varsa ve bu işe başlayacaksa, yol göstermek adına yazıyorum. İlk olarak R10 forumuna davetiye ile kayıt olunduğunu belirtmek isterim. Her gelen üye olamıyor. Sonuçta ciddi paraların döndüğü bir platform ve güvenilirliğin sağlanması lazım. Davetiye kodunu çevrenizden ya da hali hazırda forumda üye olan kişilerden alabilirsiniz. Eğer üye olmak istiyorsanız kendi R10 davetiye kodlarımı bu mesajıma cevap veren arkadaşlardan ikisine verebilirim. Üyelik sonrasında yeni bir forum kullanıcı oluyorsunuz. Yeni olduğunuz için herkes size tedbirli davranıyor. İş almanız biraz zor ancak aldığınız işleri adam gibi teslim eder ve paranızı hak ederseniz, maksimum 1 ayda değerli bir üye olabilirsiniz. Makale yazarak kazanabileceğiniz gibi yazılım alanında bilgilerinizi de paraya çevirebilirsiniz. Ben birçok iş yapmama rağmen en rahat ve en güzel paramı bu forumdan kazandım. Düzenli bir çalışma ile haftalık 200-300 TL arası kazanma ihtimaliniz var. Eğer daha fazla uğraşırsanız bu ücret çok daha fazlasına ulaşabilir. Kısacası ayda 800-1200 TL arası bir para kazanmanız o kadar da zor değil. Gidip millete hizmet edene kadar ve bir ton laf işitene kadar kendi işinizi yapın, makalenizi yazın, bunun beraberinde yazdığınız konu hakkında bilgi sahibi olursunuz. Aynı anda hem para hem kültür, üstelik çok esnek çalışma saatleri ile. Kimse size şu saatte gel şu saatte git demiyor. Uzun bir süre bu işi yaptım ve hala yapıyorum. Öğrenci arkadaşlarıma bir tecrübe katkım olduysa ne mutlu bana. Kendi paranızı kazanmak ve kendi kazandığınızı harcamak kadar güzel bir şey yok. Öğrenciyken yapabileceğiniz işlerden, kazanabileceğiniz paralardan kesinlikle vazgeçmeyin ve geri durmayın. Azmedilince başarılamayacak bir iş yoktur. Kendinize iyi bakın 🙂

  Mert Sezici 5
  25.05.2020 23:15

  Merhaba, R10 sitesi hakkında bilgi vererek yardımcı olabilirsen çok sevinirim. Üniversite öğrencisiyim ve bir şeyler karalamayı seviyorum bu yönden makale yazabilirim diye düşünüyorum. İşin detaylarını anlatabilirsen çok işime yarar ayrıca senin için uygunsa davetiyelerden birini alabilir miyim?:)

   Salih Sert 5
   26.05.2020 02:16

   Merhaba, mail adresime profilimden ulaşabilirsin 🙂 Seve seve yardımcı olmak isterim. Hatta buradayken kısaca söz edeyim. Öğrencilik döneminde yapılacak iş arayanların en büyük dostudur R10. Ancak iş hukukuna sahip olunması gerek. Alınan işin zamanında teslim edilmesi, yaptırılan işin ödemesinin hızlıca gerçekleştirilmesi gibi konularda titiz olunması gerek.
   Haddim olmayarak aşama aşama kayıt ve sonrası işlemleri anlatmak isterim.
   1) Foruma üye olmak için davetiye kodu bulunur ve üyelik işlemi gerçekleştirilir.
   2) Üye olmanız ardından henüz yeni olduğunuz için trade olarak belirtilen ticaret puanından yoksun olduğunuz için bir süre zor iş alırsınız. Sizi kimsenin tanımamasındandır bu durum. Özellikle başlarda taban fiyattan makaleler yazarak ticaret puanı kazanabilirsiniz. Ben hatırlıyorum 100 kelimesi 75 kuruşa yazıyordum 🙂 Şimdi forumda taban fiyat 100 Kelimesi 1.5 TL.
   3) Makale bölümündeki iş konuları takip edilerek iş alınabilir. Bir süre sonrasında ise kendi konunuzu açarak dilediğiniz fiyatı belirleyebilirsiniz.
   4) Makale yazmanın dışında forumda tonlarca iş mevcut. Kodlama, Seo, tema satışı, instagram, facebook, twitter üzerine çalışmalar vs. Dolayısıyla da kendi özelliklerinizi ön plana çıkararak en uygun alanda ciddi paralar kazanabilirsiniz.

   Reklam yapmış gibi oldum baya, forumdan Coşkun Beyin bana bi kıyak geçmesi gerek 🙂 Şaka bir yana bu forum hayatımı ciddi anlamda değiştirdi ve forumdaki kimsenin (istisnalar dışında) boş işlerle uğraştığını düşünmüyorum. Öğrencilik hayatımda maddi kaynağımı güzelce karşılayan ve öğrencilik dönemimde iş aramaktan çok rahatça kazanmama vesile olan R10’a tekrardan teşekkür ederim. Bizzat tecrübe etmemiş olsam, bu durumları yaşamamış olsam ne bu kadar yazı yazardım ne de konuyu görünce bu kadar heyecanlanırdım. Öğrenci arkadaşlarıma yardımcı olmak boynumun borcu 🙂 Son olarak Mert kardeşim mail aracılığıyla iletişime geçersek davetiye kodu konusunda yardımcı olabilirim. Bu noktada seni tanımam forum açısından önemli bir nokta. Ardından ise davetiye kodunu seve seve verebilirim. Ayrıca bu konuyu okuyup farklı forumlarda R10 davetiye kodu satışlarına kesinlikle aldırış etmeyin. Hem kupon kodunu satan hem de alan banlanıyor ve bir daha foruma kayıt olamıyor. Üstelik 70-80 Lira gibi fiyatlar istiyorlar. Hem size, hem emeğinize yazık 🙂

    Mert Sezici
    26.05.2020 17:42

    Mail gönderdim. Tekrar teşekkürler 🙂

     Atakan
     30.12.2020 02:05

     Merhaba banada bir yakini iz tarafindan bir yardim edebilirmisiniz veya sizin bir hakkiniz bittiyse bana yardim sağlayabilirmisiniz

    Yasemin
    09.06.2021 13:48

    merhabalar, öncelikle bilgilendirmeniz için kendi adıma teşekkür ediyorum. yazınızda kon konusunda iki kişiye yardım edebileceğinizden bahsetmişsiniz ve sanırım belirlediğiniz limit dolmuş. Bende öğrenciyim (bu size çok tanıdık gelecek) makale yazma ve para kazanma ikilisi benim için eşsiz bir fırsat yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler tekrardan. yardımcı olmasanız da kısmet artık 🙂

  Arjin aydın
  18.06.2020 23:31

  merhaba bende ilgileniyorum bu tarz seylerle aydin tip fakültesini okuyorum ve donanimima guveniyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  Beyza nur
  02.08.2020 22:13

  Yorumunuz üzerinden aylar geçmiş ama vaktiniz olduğunuzda bilgi verebilirseniz sevinirim makale işini yürütebileceğimi düşünüyorum şimdiden geri dönüşünüz için teşekkürler.

  Alperen BARUTÇU
  23.04.2021 22:25

  Para kazanmaya ihtiyacım var,öğrenciyim rica etsem kod konusunda yardımcı olabilir misiniz?

  Arif AKCA
  14.08.2021 18:45

  Salih abi ( sanırım böyle demem gerekir) bu r10 uygulaması veya alternatifleri hakkında yardımcı olur musunuz

  emre
  27.12.2021 00:25

  bahsettiğiniz R10 agirmek istiyorum geri dönüş yaparsanız sevinirim

Tayfun korkulmaz
25.07.2021 02:47

Beyler yazmam gereken bişey var bunu yazdıracak birini arıyorum yazabilecek varsa ücretini belirleriz

  nisa
  25.07.2021 16:18

  nedir?

  Giray
  18.09.2021 18:19

  Ulaşırsan yardımcı olabilirim

Yorum Bırakın

YURTLARIN FİYATINI ÖĞREN