2019 ve 2020 eğitim öğretim yılı eylül ayından itibaren başlıyor. Zorlu bir maratonun ardından hangi ildeki, hangi üniversiteyi kazandığınız belli oldu. Öğrencilerin büyük bir kısmı kazandıkları üniversitenin bulunduğu kente giderek kayıt işlemlerini tamamladılar. Hatta büyük bir kısım kalacakları yerleri dahi ayarladı. Elbette ki üniversite hayatının olmazsa olmazı, öğrencilerin ekonomik anlamda rahat etmelerini sağlayacak olan KYK burs başvurularının ne zaman yapılacağı da bir hayli merak konusu oldu. Bilindiği gibi KYK burs başvurusu, yükseköğretim kurumlarında eğitim ve öğretim görecek olan başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere verilmek adına yapılan bir uygulamadır. Öyle ki verilen para 5102 sayılı Yüksek Öğretim Öğrencilerin Burs/Kredi verilmesine ilişkin kanun hükümlerinde karşılıksız olarak verilmektedir.

Kyk-bursu
Kyk burs başvurusu

KYK burs başvurusu yapmak için ön lisans ya da lisans öğrencisi olmak gerekmektedir. Öğrenciler iki yıllık okulların herhangi birinden mezun olup, dört yıllık okullarının üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavıyla ara vermeden geçerlerse burs imkanından faydalanabilmektedirler. Yüksek lisans ve de doktora öğrencileri de burs alabilirler. KYK burs başvuru yapamayacak öğrenciler ise daha önce kurumdan burs ya da öğretim kredisi alanlar, kayıt tarihinden itibaren öğrenim yılı kaybı olanlar, polis akademisi öğrencileri, askeri okul öğrencileri, normal öğretim süresi dolan öğrenciler, açık öğretim öğrencileri, yüksek lisansın hazırlık sınıfında bulunanlar, gerçeğe aykırı beyanı olanlar ve burs alacak öğrenci kriterlerine uymayan kişiler olarak sıralanabilir.

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Kredi ve yurt başvuruları her yıl kamuoyuna Kredi ve Yurtlar Kurumunun resmi sayfasından duyurulmaktadır. Öğrenciler yurt, kredi ve de burs hizmetlerinden faydalanabilmek için belirlenen tarihlerde e-devlet üzerinden başvuru yapabileceklerdir. E-devlet şifresine sahip olmayan kişilerin, kimliklerini de yanlarına alarak PTT’ye gidip şifre alması gerekir. Peki KYK burs başvuruları ne zaman başlıyor? Başvuru esnasında gereken bilgiler nelerdir? Ne tür sorular ile karşı karşıya gelinecek? Merak edenler için işte detaylar…

Kyk burs başvurusu ne zaman?
Kyk burs başvurusu ne zaman?

KYK burs ve kredi başvurularının ne zaman başlayıp ne zaman biteceği büyük bir merak konusu oldu. Bu konudaki en net ve en doğru bilgilerin Kredi ve Yurtlar Kurumunun resmi sayfasından alınması önerilmektedir. Başvuru esnasında öğrencilerin ekonomik durumları, sosyal durumları ve eğitim durumlarına ilişkin bilgileri girmeleri talep edilmektedir. Bu bilgilerin doğru olması, başvuruların kabul edilmesi açısından son derece önemli olacaktır. Yapılan değerlendirmelerin sonucunda devletin ve kurumun bütçe durumuna göre belirlenmiş olan sayıdaki öğrencilere burs, kalan öğrencilere ise kredi verilecektir. Burs ve kredi başvurularının ise ekim ayında başlayacağı tahmin edilmektedir.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi ve yurt başvurusu yaparken öğrencilerin dikkat etmesi gereken birçok nokta vardır. Öyle ki bu hususlara dikkat edilmediği takdirde, başvuruların geçersiz sayılması ve onaylanması ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Başvurular bilindiği gibi e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Her sene son başvuru tarihi 24 Ekim günü, saat 23.59’a kadardır. 16 ve 24 Ekim tarihleri arasında başvuru yapan öğrenciler, bilgilerinde değişiklik ve düzenlemeler yapabilirler. Başvuru işlemlerinin bitmesinden sonra ise KYK burs sorgulama sayfasından sonuçlara bakılabilecektir.

kyk_burs_basvuru_sonuclari-aciklandi-mi
Kyk burs başvuruları ne zaman yapılır?

Bilindiği gibi KYK yurt ve burs başvuruları esnasında öğrencilerden ekonomik bilgilerini, sosyal bilgilerini ve eğitim durumlarını gösterir bilgi ve belgeler talep edilmektedir. Gönderilen bilgilerin her biri KYK tarafından kamu kurumları aracılığıyla teyit edilerek, değerlendirmeler buna göre yapılacaktır. Değerlendirme sonucunda ise bütçe durumuna göre belirlenen öğrenci sayısı burs bağlanır. Burs ve yurt başvurularında dikkat edilmesi gereken en önemli şey bilgilerin doğru olmasıdır. Bilgilerin yanlış ve eksik olması durumunda başvuruların iptal ve kabul edilmemesi durumu söz konusu olabilir. E-devlet üzerinden öğretim bilgilerinin alınması mümkündür. Başvuruların tamamlanmasından sonra girilen bilgilerin kontrol edilmesi, yanlışlık ve eksikliklerin giderilmesi şarttır.

Başvuru İçin Şartlar Nelerdir?

KYK başvuruları bilindiği gibi e-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Elbette ki öğrenciler burs ya da yurt çıktığında veya başvuru esnasında bazı bilgi ve belgelerin talep edileceği de unutulmamalıdır. Gerekli bilgilerin büyük bir kısmı internet üzerinden girilecek olup, burs çıktığı takdirde de belgelerin gerekli yerlere teslim edilmesi gerekecektir. Kredi ve Yurtlar Kurumu burs başvuruları için şartlar aşağıdaki gibidir;

Burs-başvurusu-hakkında-bilinmesi-gerekenler-1
Burs başvurusu için gerekli belgeler

Burs başvurularını ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, açık öğretim öğrencilerinden sadece öncelik hakkına sahip olan şehit çocukları, bekarlar ise bekar kardeşleri, gazi çocukları ve anne, babası sağ olmayanlar, iki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapanlar, yüksek lisans öğrenciler doktora öğrencileri, ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında ilk 100’’e girenler ve amatör milli sporcular faydalanabileceklerdir. Aynı zamanda ekonomik durumu, eğitim durumunu ve sosyal durumu gösteren belgelerin de temin edilmesi aranan şartlar arasında yer alacaktır.

KYK burs başvurusu ile ilgili yazımız burada sona ermektedir. Olur da size burs ya da kredi çıkmazsa, öğrencilik hayatınıza tasarruf yaparak devam etmeniz gerekecektir. Dolayısıyla dilerseniz Öğrenciler için tasarruf yolları yazımızı da okuyabilirsiniz. Ne de olsa paranın gelişi kadar gidişini de yönetmek çok kritik öneme sahiptir 🙂

Benzer Haberler

Toplam 1 Yorum Yapılmış

5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Side Şirin
25.05.2020 12:40

Kyk burs başvuruları her sene aynı tarihte mi yapılıyor acaba? Bi arkadaşım kaçırmıştı başvuruyu zamanında olmadi demişti. Anladığım kadarıyla kısa sürüyor başvurular. Bir de son olarak bilgileri girerken tam olarak hangi bilgileri istiyor. Bu konuda bilgi sahibi olanlar yardımcı olursa çok mutlu olurum 🙂

Yorum Bırakın

YURTLARIN FİYATINI ÖĞREN