Öğrencilik yıllarında en çok sıkıntı çekilen durumlardan birisi de maddi problemlerle karşılaşmaktır. Yurtta kalanlar için yurt giderleri, eve çıkanlar için kira, aidat ve fatura giderleri derken, öğrencilerin eline gelen para cebine girmeden ortadan yok olmaktadır 🙂 Bu gibi durumlarda öğrenciler için kredi kartları ciddi bir popülariteye sahip olmaya başlar.

Aslına bakıldığında çoğu kişi tarafından kredi kartı kullanımı tavsiye edilmese de, doğru kullanılması suretiyle işinize oldukça yarayabilir. Öyle ki çeşitli kredi kartlarının harcama yapmanız durumunda size sunacak olduğu envaiçeşit indirim ve kampanya mevcuttur.

Bu noktada harcama yaparken çok açılmamanız ve harcadığınız parayı ileride yine siz ödeyeceğinizi unutmamanız dikkat etmeniz gereken en önemli husustur 🙂 Öğrenciler için kredi kartları arasında yer alan bütün kredi kartlarını yazımızda sizlere sunduk. Bu kartlar arasından bol kampanyalı olanını ve size en uygununu bulabilirsiniz.

Öğrenciler İçin Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartı başvurusu yapmak istediğinizde önünüze iki seçenek çıkacaktır. İlk seçenekte yerinizden kıpırdamadan, direk olarak bankaların internet adreslerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Uygun olması durumunda öğrenci belgeniz ve banka tarafından talep edilen diğer belgelerle en yakın şubeye gitmeniz gerekecektir.

Kredi Kartı Başvurusu
Kredi Kartı Başvurusu

İkinci olarak ise en yakın şubeden başvuru yapma şansınız bulunmaktadır. Bu seçeneğin size en büyük avantajı, aklınıza takılan her soruyu başvuru esnasında sorabilme şansına sahip olmanızdır.

Öğrenciler için kredi kartları arasından hangisini seçerseniz seçin limitinizin çok yüksek olması beklenemez. Başvuru onayı ve yüksek limit konusunda olumlu sonuçlar alabilmeniz için, daha öncesinde aynı banka ya da farklı bankalarla çalışmalarınızda ödeme ihmali yapmamış olmanız gerekmektedir.

Öğrenci Kredi Kartı Limiti

Öğrenciler için kredi kartı çıkarma işlemi bankadan bankaya değişiklin göstermektedir. Ancak genelleyecek olursak, bankaların öğrencilere sunmuş olduğu limitler ortalama olarak 500 TL ile 1500 TL arasında değişim göstermektedir.

Limitinizin düşük olması durumunda bir süre düzenli ödeme yaparak ilerleyen zamanlarda bankanıza limit artırma işlemi talep ettiğinizi bildirebilirsiniz. Ancak limit artışı için düzenli ödeme yapmış olmanız ve borcunuzun olmaması en büyük etkendir.

Öğrenciler İçin Kredi Kartları Listesi

Aşağıda yer alan tüm kredi kartları öğrenciler tarafından çıkarılabilmektedir. Kartlar arasından en uygun ve en bol kampanyalı olanı seçerek daha avantajlı bir öğrencilik dönemi geçirebilirsiniz.

Garanti Bankası Öğrenci Kredi Kartı (Bonus Genç)

Garanti Bankasının öğrencilere sunmuş olduğu Bonus Genç Kredi Kartı yalnızca 18-25 yaş arası gençlerin başvuruda bulunabildiği bir karttır. Kartı kullanmanız dahilinde herhangi bir kart ücreti ödemezsiniz. Üstelik birçok mağazada ve internet sitesinde ücretsiz taksit imkanı ve harcamalarınızda bonus kazanma şansınız mevcuttur.

Bonus Genç Kart hakkında daha detaylı bilgi almak için Bonus.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kartın öne çıkan özellikleri aşağıda liste halinde yer almaktadır.

Garanti Bonus Genç Kredi Kartı
Garanti Bonus Genç Kredi Kartı
 • Sizden kart ücreti adı altında bir ücret alınmaz.
 • Aylık ortalama 500 TL harcamanız durumunda yılda 55 TL kazanabilirsin
 • Yıl içerisinde size sunulan kampanyalardan 2 tanesine katılarak 100 TL kazanabilirsin.
 • Dilediğin herhangi bir ekstreni Ekstre Atlatma özelliği ile 1 ay sonra ödeyebilirsin.
 • Acil paraya ihtiyacın olduğunda Taksitli Para özelliğini kullanabilirsin.
 • Restoran ve kafelerde Bonus Genç Kartınla 35 TL bonus kazanabilirsin! Detaylı bilgi için tıkla!
 • Bonus Genç Kredi Kartınla iTunes , Steam ve aralgame’de yapacağın toplam 30 TL ve üzeri harcaman için 15 TL bonus kazanabilirsin! Detaylı bilgi için tıkla!

Akbank Öğrenci Kredi Kartı (Axess exi26)

Öğrenciler için kredi kartları arasında yer alan diğer bir kartta Akbank Axess exi26’dır. Kart kullanımı ile yapacağınız alışverişlerinizde chip-para kazanabilirsiniz. Üstelik banka tarafından dönemlik olarak size sunulan kampanyalar dahilinde kazanacağınız chip-paralar katlanarak artmaktadır.

Kart hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için Akbank.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Axess exi26 öğrenci kredi kartının size sunacağı bazı avantajlarda aşağıdaki gibidir.

Akbank Öğrenci Kredi Kartı
Akbank Öğrenci Kredi Kartı – Exi26
 • İlk yıl kart ücreti ödemezsin (İlk yılın sonrasında kart ücreti yıllık 31 TL’dir)
 • Alışveriş yaparken ya da sonrasında ödemelerini kolaylıkla taksitlendirebilirsin.
 • Harcamalarını öderken sorun yaşıyorsan ödemelerini aylar sonrasına erteleyebilirsin.

İş Bankası Öğrenci Kredi Kartı (İş’te Üniversiteli)

İş Bankası tarafından öğrencilere sunulan kredi kartları iki çeşittir. Bu kartlardan ilkinde herhangi bir kart ücreti ödemezsiniz. Ancak ücret ödemediğiniz için bazı kart özelliklerinize kısıtlamalar getirilmektedir. Bununla birlikte yine aynı kredi kartının senelik kart ücreti ödenerek kullanılanı mevcuttur.

Bu kart ile maximum dünyasında yer alan tüm kampanyalara katılabilirsiniz. Kartlar hakkında daha detaylı bilgi için isbank.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca iki kart için ayrı ayrı özellikler aşağıda listelenmiştir.

İş Bankası İş'te Üniversiteli Kredi Kartı
İş Bankası İş’te Üniversiteli Kredi Kartı

İş’te Üniversiteli Kredi Kartı (Aidatlı)

 • İlk yıl için kart ücreti ödemezsiniz. Devam eden yıllarda ücret yıllık 29 TL’dir.
 • Maximum dünyası tarafından sunulan bütün avantajlardan yararlanabilirsiniz.
 • Harcamalarınızdan MaxiPuan kazanabilir, indirimli ve taksitli alışveriş yapabi​lirsiniz.
 • Temassız ödeme özelliğini kullanabilirsiniz.
 • İş Kültür Yayınlarında indirim hakkınız mevcuttur.
 • Kanyon Vale indiriminden yararlanabilirsiniz.
 • Yurt dışı maksimum kampanyalarına katılabilirsiniz.

İş’te Üniversiteli Kredi Kartı (Aidatsız)

 • Kart Ücreti gibi bir ücret tarafınızdan talep edilmez.
 • Bankamatik Kartı özelliği ile vadesiz hesaplarına kartın aracılığıyla ulaşabilirsin.
 • İş’te üniversiteli kredi kartına bağlı sanal kart oluşturabilirsin.
 • Maximum üye iş yerleri tarafından size sunulan Maxipuan ayrıcalıklarından faydalanabilirsin.

Yapı Kredi Öğrenci Kredi Kartı (Play Kart)

Yapı Kredi Bankası tarafından öğrencilere sunulan Play Kart için başvurunuzu internet üzerinden, telefon bankacılığı ile ya da en yakın şubeden yapabilirsiniz. Kart çıkarma işleminiz için size iki seçenek sunulmaktadır.

İlk seçenekte herhangi bir kefiliniz olmadan kart başvuruda bulunabilir ve kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kefilsiz başvurularda size verilebilecek en yüksek kart limiti 1300 TL olmaktadır.

Diğer seçenekte ise bir kefil aracılığıyla kart başvurusu yapmanız gerekecektir. Bu durumda size sunulacak kart limiti kefilinizin ekonomik durumuna göre değişim gösterebilir.

Yapıkredi Öğrenci Kredi Kartı Play Kart hakkında daha detaylı bilgi almak için yapikrediplay.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kartın size sunduğu ayrıcalıkları aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Yapı Kredi Öğrenci Kredi Kartı - Play Kart
Yapı Kredi Öğrenci Kredi Kartı – Play Kart
 • Play Kart kullanımında hesap işletim ücreti alınmaz.
 • Mobil ve internet bankacılığı ile yapılan Havale ve EFT işlemlerinde ücret alınmaz.
 • Play kart anlaşmalı World Üyesi işyerlerinde yapacak olduğun alışverişte puan kazanabilirsin.
 • World Logosu bulunan tüm yerlerde harcamalarını kolayca taksitlendirebilirsin.
 • “Harcama Taksitlendir” özelliğiyle harcamalarınızı kendiniz taksitlendirebilir ve taksitlerinize ek taksitlendirme uygulayabilirsiniz.
 • “Harcama Erteleme” özelliğini kullanarak dilediğiniz alışverişlerinizi 1,2 ya da 3 ay kadar erteleyerek ödeme sıklığınızı rahatlatabilirsiniz.
 • Kartınızı Konya toplu taşıma araçlarında tam bilet olarak kullanabilirsiniz.
 • Temassız özellik ile ödemelerinizi hızlıca yapabilirsiniz.
 • Nakit çekim faizi ödemeden aylık 100 TL kadar Play Harçlık kullanabilirsin.

Denizbank Öğrenci Kredi Kartı (D-Şarj Bonus)

Denizbank tarafından öğrencilere sunulan D-Şarj Bonus Kredi Kartı ile Deniz Bonus’un tüm özelliklerine sahip olabilirsiniz. Kart kullanımı için başvuruda bulunduğunuz ilk yıl dahilinde yıllık kart ücreti olarak 3.5 TL, daha sonrası yıllarda ise ücret olarak 55.5 TL ödemek zorundasınız.

Kart hakkında daha detaylı bilgiye Denizbank.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Öğrenciler için kredi kartları arasında yer alan D-Şarj Bonus kartın size sunduğu avantajlar aşağıda listelenmiştir.

Denizbank Öğrenci Kredi Kartı - D-Şarj Bonus
Denizbank Öğrenci Kredi Kartı – D-Şarj Bonus
 • İlk sene için kart ücreti 3.5 TL, daha sonraki yıllar için ise 55.5 TL’dir.
 • Yurt içi ve yurt dışında yapacağınız alışverişlerde bonus kazanabilir ve taksit imkanlarından yararlanabilirsiniz.
 • Biriken bonuslarınız ile birlikte Bonus Programına ortak firmalardan bedava alışveriş yapabilirsiniz.
 • Temassız ödeme seçeneği ile hızlıca alışveriş yapabilirsiniz ve beklemek zorunda kalmazsınız.
 • D-Sarj Bonus kartınla Türkiye’deki tüm kafe ve restoranlarda %10 indirim kazanabilirsin.
 • Hafta sonları tüm Türkiye’de sinema ve tiyatro biletlerinde %10 indirim kazanabilirsin.
 • Tüm online alışverişlerde %10 indirim olmak üzere, aylık maksimum 5 TL kazanabilirsiniz.

TEB Öğrenci Kredi Kartı (ÜniversiTEB Bonus Kart)

TEB tarafından öğrencilere sunulan ÜniversiTEB Bonus Kart ile kolayca harcama yapabilir ve harcamalarınızı taksitlendirebilirsiniz. Dünyanın neresinde olursanız olun yapacağınız her alışverişten bonus kazanma şansına sahipsiniz. Üstelik TEB öğrenci kredi kartı ile kazandığınız tüm bonusları anlaşmalı iş yerlerinde kullanabilir ve ücretsiz alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

ÜniversiTEB kredi kartı hakkında daha detaylı bilgi için teb.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, aşağıda kart kullanımı ile kazanacağınız avantajlar sıralı olarak yer almaktadır.

TEB Öğrenci Kredi Kartı - ÜniversiTEB Bonus Kart
TEB Öğrenci Kredi Kartı – ÜniversiTEB Bonus Kart
 • Kart ücreti her yıl için yıllık 11 TL’dir
 • Gönderim ücreti ödemeksizin dilediğiniz adrese hediye, konser bileti, çiçek ve uçak bileti gönderebilirsiniz.
 • Acil durumlarda ücretsiz bir şekilde çekici, camcı veya çilingir çağırabilirsiniz.
 • Bonuslarınız ile birlikte TEB Seyahat Hattı’ndan uçak bileti alabilir, otel rezervasyonunuzu yaptırabilir ve araç kiralama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Kartı (Bankkart Genç)

Ziraat Bankası tarafından öğrencilere sunulan bu kart KYK tarafından burs ya da kredi alan öğrencilerde hali hazırda mevcut bir karttır. Öğrenciler için kredi kartları arasında adı sıkça duyulan bu kart için başvurmak oldukça kolaydır.

Eğer KYK bursu ya da kredisi alıyorsanız, kartınızı aktif etmek için en yakın şubeye gidebilir ve kart aktive işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kartınızın limiti size verilen burs ya da kredi tutarı kadar olacaktır. Ayrıca size verilen burs kartını kullanarak kredi kartı işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

Kart hakkında daha detaylı bilgi için ziraatbank.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kart tarafından öğrencilere sunulan avantajlar aşağıda sıralı bir şekilde yer almaktadır.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Kartı - Bankkart Genç-min
Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Kartı – Bankkart Genç
 • Kredi kartının herhangi bir kart ya da hesap işletim ücreti bulunmamaktadır.
 • Anlaşmalı iş yerlerinden yapacağınız alışverişlerde indirim ve puan kazanabilirsiniz.
 • Yapacağınız alışverişlerinizi taksitlendirme imkanına sahip olabilirsiniz.
 • Kredi kartı harcamalarınız sonucu elde edeceğiniz puanlarınızı anlaşmalı işyerlerinde kullanabilir ve puanlarınızla ücretsiz alışveriş yapabilirsiniz.
 • Temassız kart özelliği ile kısa sürede ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kredi kartından dilediğiniz saatte nakit avans çekebilirsiniz.

Vakıfbank Öğrenci Kredi Kartı (Like Kart)

Vakıfbank tarafından öğrenciler için çıkarılan bu kart ile dünyanın neresinde olursanız olun size özel kampanyalardan yararlanabilir ve dilediğiniz zaman alışveriş yapabilirsiniz.

Kart ile Visa ya da MasterCard kullanan herhangi bir noktada yapacak olduğunuz her alışverişte %10 tutarında Worldpuan kazanabilirsiniz. Eğer, kartınızı kullandığınız iş yeri Vakıfbank üyesi ya da World üyesiyse, kazancınız daha da artacaktır.

Vakıfbank öğrenci kredi kartı olan Like Kart ile ilgili daha fazla bilgi alabilmek için likecard.com.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Aşağıda yer alan fırsatlar kart kullanımı beraberinde yararlanabileceğiniz fırsatlardır.

Vakıfbank Öğrenci Kredi Kartı - Like Card
Vakıfbank Öğrenci Kredi Kartı – Like Card
 • Kart ücreti yıllık 12 TL’dir. Fakat ekstrenizi sadece e-ekstre şeklinde istemeniz durumunda size özel olarak kart ücreti alınmamaktadır.
 • Sinema bileti alırken %50 indirim olmak üzere toplamda 15 TL indirim kazanabilirsiniz.
 • 1 yıl boyunca aylık harcama sözünüze ödül kazanabilirsiniz.
 • Temassız ödeme seçeneği ile hızlı alışveriş yapabilirsiniz.

HSBC Öğrenci Kredi Kartı (Campus Kart)

Öğrenciler için kredi kartları arasında bilindik bir yere sahip olan HSCB öğrenci kredi kartı Campus Kart ile öğrencilik yaşamınızda keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Kart kullanım özelliklerinden birisi de düzenli harçlık ödemeleridir.

Eğer aileniz size haftalık ya da aylık olarak para gönderiyorsa bunu düzenli harçlık ödeme talimatıyla birlikte süregelen bir işleme bağlayabilir. Bu işlemler beraberinde herhangi bir ücret ödemeden eft veya havale işlemleri ile harçlıksız kalmazsın.

Daha detaylı bilgi almak için hsbc.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

HSBC-Öğrenci-Kredi-Kartı-Campus-Kart-min
HSBC Öğrenci Kredi Kartı Campus Kart

Halkbank Öğrenci Kredi Kartı (Halkbank Parafree)

Üniversiteli gençler için Halkbank tarafından çıkarılan Parafree kredi kartı ile birçok kampanya ve avantajdan yararlanabilirsiniz. Parafree kartınızı kullanarak yurt içi ve yurt dışı olmak üzere MasterCard /Visa, yurt içinde ise Troy logosu bulunan tüm işyerlerinde alışveriş yapabilirsiniz.

Kat hakkında daha detaylı bilgi ve yararlanabileceğiniz tüm kampanyalar için parafree.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz. Kart kullanımı ile sahip olabileceğiniz bazı ayrıcalıklar aşağıda yer almaktadır.

Halkbank Öğrenci Kredi Kartı - Halkbank Parafree
Halkbank Öğrenci Kredi Kartı – Halkbank Parafree
 • Kart borcunuzu 12 aya kadar taksitlendirebilir ve kolayca ödeyebilirsiniz.
 • Kart ile yapacağınız tek seferde 150 TL üzeri alışverişlerinizde İSPARK’ta ücretsiz otopak fırsatına sahip olabilirsiniz.
 • Paraf üyesi marketlerde Paraf POS’lardan yapacağınız alışverişlerde tek seferde 10 liraya kadar, aylık olarak ise 25 liraya kadar indirim kazanabilirsiniz.
 • Artı 4 taksit, %5 indirim, 2 ay erteleme, 5 kat ParafPara gibi seçeneklerden birini seçerek ayın belirlediğin gününde kullanabilirsin.
 • Mudo’dan yapacağınız alışverişlerinizde 7 taksit imkanınız mevcuttur.
 • Eğitim sektöründe +3, Beyaz eşya sektöründe +4 taksit imkanınızı kullanabilirsiniz.
 • Petrol Ofisi harcamalarınızda 40 TL ParafPara kazanabilirsiniz.
 • Hafta içi yapacağınız harcamalarınız sonucunda hafta sonu restoran ve kafe harcamalarınızda %50 indirim kazanabilirsiniz.

Kredi Kartı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazımızda sizlere öğrenciler için kredi kartları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Peki, bu kartlar arasında hangisini tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Bu konuda önceliğinizi ücretsiz kartlara vermeniz çok doğru bir hareket olacaktır.

Her ne kadar ücretli kartların avantajları daha fazla olsa da, öğrencilik hayatınızda bu kampanyaların hepsine katılabilecek para bulabilmeniz oldukça zordur. Dolayısıyla ücretsiz kartlardan birini seçmek daha mantıklıdır.

Kredi Kartı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kredi Kartı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ücretsiz kartlar arasından seçecek olduğunuz bankanın ise ikamet ettiğiniz yere yakın olmasına dikkat etmeniz tavsiye edilir. Özellikle evinize ya da yurdunuza yakın bir ATM’nin olması ya da yakınınızda bir banka şubesinin yer alması, tüm işlemlerinizi daha kolay ve daha hızlı gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Öğrenci Kredi Kartlarının Limiti Nasıl Artar?

Öğrenciler tarafından kullanılan kredi kartlarının limit artım işlemleri çok sık gerçekleşmemektedir. Bunun en temel nedeni öğrenci olarak süregelen bir gelir kaynağınızın olmamasıdır.

Ancak eğer kart kullanımınız sırasında herhangi bir borcunuzu ödeme aşamasında aksatmamışsanız ve güncel halde büyük bir borcunuz yoksa kart limit artım işlemi gerçekleştirilebilir.

Kredi Kartı Limit Artışı
Kredi Kartı Limit Artışı

Bazı bankalarda limit artışı için internet üzerinden başvuru yapılabilirken, bazılarında ise size en yakın şubeye giderek talimat vermeniz gerekmektedir. Banka kartınızda yüksek miktarda para bulunsa dahi, eğer kredi kartı borcunun mevcutsa ve ödemeyi sık sık aksatmışsanız, limit artışınızın onaylanması oldukça zor bir durumdur.

Öğrenci Kredi Kartlarında Nakit Avans Kullanımı

Nakit avans kullanımı bankanız tarafından size sunulan bir hizmettir. Öğrenciler için kredi kartları arasında yer alan birçok kart bu özelliği aktif olarak kullanmanıza olanak sağlar. Ancak, kullanım sonrasında geri öderken kullandığınız meblağ üzerine faiz eklenebilir.

Bu nedenle nakit avans kullanmadan önce kredi kartı özelliklerinizi detaylıca incelemeli ve size uygun olması durumunda nakit avans çekmelisiniz. Bazı bankalar belirli bir limit dahilince öğrencilere faizsiz nakit avans sağlayabilmektedir.

Öğrenciyken Kredi Kartı Almak İçin Hangi Şartlar Gerekmektedir?

Öğrencilik hayatınızda size zaman zaman yardımcı olacak kredi kartlarına sahip olabilmek için bazı gereksinimlere sahip olmanız gerekecektir. Kredi kartı başvurusu yaparken sizden bazı kriterleri sağlamanız istenir. Bu kriterleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Öğrenciyken Kredi Kartı Almak İçin Hangi Şartlar Gerekmektedir
Öğrenciyken Kredi Kartı Almak İçin Şartlar
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kart başvurusunda bulunan öğrencinin 18-25 yaş arasında olması (Bu kriter bazı bankalar için 28 yaşına kadar esnetilebilir)
 • Tüketici Sözleşmesinin tarafınızca imzalanması,
 • Öğrenci belgenizin bankaya ibraz edilmesi,
 • Başvuruda bulunan öğrencinin Nüfus Cüzdanı, pasaportu ya da sürücü belgesi.

Bu kriterler nezdinde yapılacak olan başvurular sonucunda tarafınıza çıkarılacak olan kredi kartının limiti belirlenir ve tarafınıza olumlu ya da olumsuz dönüş yapılır.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartınızın asgari tutarı ortalama olarak tüm harcamanızın 1/3’ü olarak hesaplanmaktadır. Bu tutar aylık olarak sizin minimum ödemeniz gereken borç tutarı olarak belirlenmektedir.

Asgari tutarın ödenmemesi durumunda bankanız tarafından belirlenen faiz tutarı borcunuzun üzerine eklenmeye başlayacaktır. Ödeme işlemini 3 ay yani 90 gün boyunca gerçekleştirmemeniz durumunda hakkınızda yasal takip başlayacaktır.

Bu durumda ilk olarak adresinize bir mektup beraberinde bildiri gönderilir. Bu bildiride kart borcunuz ve ödenmesi gereken tutarlar açıkça belirtilmektedir. Sonrasında kartınız kullanıma kapatılır ve tarafınıza caza puanı yansımaya başlar. Öyle ki borç ödeme işlemini uzun süre geciktirirseniz kara listeye alınmanız kaçınılmaz olacaktır.

Kara listeye alınmanız sonucunda bir daha kredi kartı çıkarma şansınız ya da kredi çekme ihtimaliniz ciddi derecede düşecektir.

Kredi Kartı Asgari Tutarının Ödenmemesi
Kredi Kartı Asgari Tutarının Ödenmemesi

Yalnızca Kredi Kartımın Asgari Tutarını Ödersem Ne Olur?

Kart borcunuzun yalnızca asgari tutarını ödemeniz halinde borcunuza gecikme faizi yerine akdi faiz uygulanmaya başlar. Akdi faiz gecikme faizine nazaran daha düşük bir yüzdeliğe sahiptir.

Ancak sürekli asgari tutarı ödemeniz nedeniyle her ay akdi faiz uygulanan borcunun kabarır ve ilerleyen zamanlarda işin içinden çıkamayacak duruma gelirsiniz. Dolayısıyla, öğrenciler için kredi kartları arasından kendinize en uygun kartı seçerken kredi kartınızın limitine çok dikkat etmelisiniz.

Elinizde bulunan yüksek limitli bir kart, ileri dönemlerde ödeyemeyeceğiniz borçların altına girmenize vesile olabilir.

Kredi Kartı Kara Liste
Kredi Kartı Kara Liste

Kredi kartı konusunda vereceğimiz bilgilerin ve yazımızın burada sonuna geldik. Öğrencilik hayatında kredi kartı kullanmak bir bakıma zorunluluk olarak görülebilir. Ancak kart kullanımı bir noktada harcamalarınızı artırabilir ve sizi zora sokabilir.

Bu noktada kredi kartı kullanmaktan çok, tasarruf yapabileceğiniz şeylere yönelmeniz daha doğru bir tercihtir. Dilerseniz diğer bir yazımız olan Öğrenciler için tasarruf yolları makalemizi okuyabilirsiniz.

Bununla birlikte üniversite hayatınızda nasıl işlerde çalışabileceğinizi öğrenmek adına Öğrenciyken yapılabilecek işler adlı yazımızı da okuyabilirsiniz. Umarız üniversite hayatınız dolu dolu, mutlu, huzurlu ve rahat geçer…

Benzer Haberler

Toplam 1 Yorum Yapılmış

5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Saadet Cirit
16.05.2020 23:09

Genel olarak üniversiteye başlarken kredi ya da burs alacaksanız zaten ziraat bankası tarafından kredi kartınız aktif ediliyor. Eskiden İş Bankası ile ortak çalışıyorlardı, sonrasında ayrıldılar ve ziraat kendi kredi kartını çıkardı. Avantajı konusunda sorun yaşamazsınız, ancak son dönemlerde papara card gibi sanal kartlarında olduğunu bilmelisiniz. Özellikle papara cart tarafından sunulan avantajlar hayli yüksek. Tüm bu kredi kartları yanında papara cartı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca detaylı yazı için teşekkürler. Tüm kartları karşılaştırma şansım oldu.

Yorum Bırakın

YURTLARIN FİYATINI ÖĞREN