Kimi zaman şehirler arası kimi zaman da ülkeler arası, yeni heyecanlara kucak açacağınız seyahatlere çıkarken en büyük problem elbette ki uçak biletlerinin fiyatları olmaktadır. Bilindiği gibi biletlerin satış rakamlarını etkileyen birbirinden farklı birçok faktör bulunmaktadır. Fakat doğru zamanlama ve de doğru yöntemler ile sizler de seyahatlerinizi çok daha ucuza gerçekleştirebilirsiniz. Peki ucuz uçak bileti nasıl bulunur? Uçak bileti satın alırken dikkat etmeniz gerekenler neler? Uçak biletlerinizi nereden satın almalısınız? Merak edenler için işte detaylar…

Önceden Planlar Yapın
Önceden Planlar Yapın

Seyahatlerinizi Önceden Planlayın

Dünyanın neresine giderseniz gidin, seyahatlerinizi önceden planlamanız sizler için daha mantıklı olacaktır. Önceden yapılmış plan seyahat tarihlerini de esnek tutmanıza yarayacaktır. Böylece uçak biletinizi de gideceğiniz döneme göre almanız mümkün olacaktır. Bilindiği gibi uçak bileti fiyatları genellikle seyahatin gerçekleşeceği dönemlere göre artmakta ya da azalmaktadır. İnsanların büyük bir kısmı resmi ve dini bayramlarda seyahat etmeyi tercih eder. Bu da bayram ve özel günlerde uçak biletlerinin daha pahalı olmasına neden olmaktadır. Ayrıca yaz tatili aylarında da bilet fiyatlarında önemli bir artış söz konusu olacaktır. Bunun nedeni ise yüksek talepten dolayı uçakların dolu olmasıdır.

Eğer ucuz uçak bileti nasıl alınır, ne zaman alınır diye merak ediyorsanız, mümkün olduğunca tatil günlerinin dışındaki tarihlerde seyahat etmeye özen göstermenizi öneriyoruz. Ayrıca gün olarak Salı günlerini tercih etmeniz de yine size ucuz bilet bulma konusunda yardım edecektir. Salı günleri genel olarak en az uçuş talebine sahip gün olduğu için bilet fiyatları diğer günlere nazaran daha ucuz olacaktır.

Biletiniz için fiyatları takip edin
Biletiniz için fiyatları takip edin

Bilet Fiyatlarını Sürekli Takip Edin

Gideceğiniz yöne ucuz uçak bileti bulmak istiyorsanız, sürekli bilet fiyatlarını takip etmeniz gerekecektir.  Genel olarak hafta ortasında seyahat etmek, hafta sonunda seyahat etmeye göre çok daha ucuz olacaktır. Özellikle de salı ve çarşamba günlerinde bilet fiyatlarının %10 oranında düştüğü gözlemlenmiştir. Uluslararası uçuşlarda ise böyle bir durum söz konusu değildir. Eğer farklı bir ülkeye seyahat ediyorsanız uçak biletinizi olabildiğince erken almanızda fayda olacaktır. Bileti ne kadar erken alırsanız, o kadar uygun fiyata bilet sahip olmanız da kaçınılmaz olacaktır. Ortalama olarak ise seyahatinizden 20 gün önce satın alınan biletler, ekonomik anlamda sizleri rahat ettirecektir.

Platformlar arası fiyatlar çok farklı olabilir
Platformlar arası fiyatlar çok farklı olabilir

Farklı Satış Platformlarında Araştırma Yapın

Günümüzde bilindiği gibi birbirinden farklı havayollarının, kendilerine ait ya da ortak bir sayfada toplandıkları web platformları bulunuyor. Bu platformlar üzerinden bilet satın almak mümkün. Ayrıca da tüm firmalar arasında bilet fiyatı karşılaştırması da yapılabilmektedir. Ucuz uçak bileti satın almak isteyen seyahat severlerin tüm havayolu şirketlerindeki gidecekleri yöne olan uçakların biletlerini karşılaştırarak satın alması, ekonomik anlamda tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca mobil uygulamalar üzerinden de bilet fiyatlarına bakmanız mümkün olacaktır. Bu noktada dilerseniz Enuygun.com ve Ucuzabilet.com gibi web sitelerini kullanabilirsiniz.

Farklı uçuş seçenekleri belirleyin
Farklı uçuş seçenekleri belirleyin

Alternatif Rota Çizin!

Gideceğiniz ülkeye aktarmalı olarak giderseniz uçak biletiniz çok daha ucuza gelecektir.  Çünkü yılın belirli dönemlerinde herhangi bir uçak yönüne uçuşlarda kampanyalar yapılmaktadır. Bu kampanyalardan faydalanarak ucuz uçak biletine sahip olmak, böylece de çok daha farklı ülkeleri keşfederek, gideceğiniz yere son derece ekonomik rakamlarla ulaşım sağlamak kaçınılmaz hale gelecektir. Ucuz uçak bileti ve kampanya fırsatlarından faydalanmak için dönemsel olarak düzenlenen kampanyaları yakından takip etmeniz gerekir.

Havayollarının mail bildirimleri çok önemlidir
Havayollarının mail bildirimleri çok önemlidir

Havayollarının Mail Sistemlerine Kayıt Olun

Havayollarının kampanyalarını yakından takip etmek ve ucuz uçak bileti satın alabilmek için havayolu şirketlerinin mail sistemlerine üye olmak gerekmektedir. Böylece düzenlenen kampanyaları kaçırmadan, ilk faydalanma imkânı elde edenlerden biri de sizler olacaksınız. Ayrıca mail sistemlerinin yanı sıra şirketlerin sosyal medya hesaplarını da mutlaka takip ediniz. Çünkü kampanyalar genellikle ilk olarak sosyal medya hesaplarından duyurulmaktadır.

Eğer öğrenciyseniz, ucuz uçak bileti konusunda oldukça araştırmacı bir tavır sergilemeniz çok olası bir durumdur 🙂 Öğrencilik dönemi güzeldir ama maddi zorlukları da ne yazık ki beraberinde getirir. Ucuz uçak bileti araştırmanızın yanın da tasarruf yaparak da ulaşım sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Daha ucuz uçak bileti bulamadığınız zamanlar için daha çok tasarruf yapabilir ve gideceğiniz yere ne olursa olsun gidebilirsiniz. Bu nedenle dilerseniz Öğrenciler için tasarruf yolları adlı diğer bir yazımızı da okuyabilirsiniz.

Benzer Haberler

Toplam 2 Yorum Yapılmış

5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Engin Konfor sarıbuğa
06.10.2019 20:34

Bazen otobüsle yolculuk yapmaktansa uçakla yolculuk yapmak daha ucuza gelebiliyor. Bunun için güzel bir araştırma yapmak ve kampanyaların olduğu zamanlarda uçak biletini almak gerekir. Makalenizdeki belirtmiş olduğunuz kıymet kesbeden bilgiler için ise ayrıca teşekkür ederim.

Samet yeşil
25.05.2020 13:12

Bu Corona sonra nasıl ucuz uçak bileti bulabiliriz. Malum bilet fiyatları uçtu. Özellikle otobüs fiyatları bile bu denli artmisken uçak bileti alımı konusunda erken mi yoksa biraz daha geç mi davranmalıyız.

Yorum Bırakın

YURTLARIN FİYATINI ÖĞREN