Konya KYK Yurtları

Diğer Sayfalar
Son Haberler

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Yeni

Zaman zaman ders çalışmamıza rağmen birçok bilgi zihnimizden uçar gider. Verimli ders çalışma ise bu soruna karşılık uygulayabileceğimiz en garanti yöntemdir. Verim artarsa, başarı ve kalıcılık da artar. Gelin verimli ders çalışmak için hangi yöntemleri uygulayabileceğimize göz atalım.

Yazar: Admin

Öğrenciler İçin Kredi Kartları

Öğrencilik döneminde kullanılacak kredi kartının seçimi çok önemlidir. Kim istemez ki her gün kampanya yapan bir kredi kartına sahip olmayı :) Sizin için kredi kartlarını sıraladığımız yazımızdan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Yazar: Admin

Üniversite Kaydı İçin Gerekli Belgeler

Üniversiteye yeni başlayanların atması gereken ilk adım kayıt işlemi olacaktır. Kayıt işlemlerinin nasıl yapıldığı üniversiteden üniversiteye değişen bir durumdur. Fakat genel olarak sizden istenen belgeler standarttır. Bu belgelerin hangileri olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yazar: Admin

İnternetten Para Kazanma Siteleri

İnternetten para kazanmak günümüzün en önemli gelir kaynakları arasındadır. Peki, internetten para kazanma siteleri hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz. Bu konu hakkında yaptığımız araştırmalar sonucunda edindiğimiz bilgileri gelin birlikte inceleyelim.

Yazar: Admin

Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanmak hemen herkesin merak ettiği bir konu. Özellikle de öğrencilerin :) Bu konu hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bir araya topladık ve size sunduk. Keyifli okumalar...

Yazar: Admin

Konya, Türkiye’nin yüz ölçümü açısından en büyük ili olmasının yanı sıra, birçok öğrenciye de üniversite imkanı sunan bir şehirdir. Üniversite öğrenimi döneminde öğrencilerin konaklama ihtiyaçlarına yardımcı olan Konya KYK yurtları il genelinde çeşitli bölgelerde konumlanmıştır.

Üniversiteler arasında en eski ve köklü tarihe sahip olan Selçuk Üniversitesi ve çevresi, Konya KYK yurtları tarafından çokça kullanılan konumlardır diyebiliriz. Bunun en temel nedeni şehirde bulunan diğer 4 üniversitenin oldukça yeni olmasıdır.

Konya KYK Kız Yurdu
Konya KYK Yurtları

Kyk yurtları kurulurken konum olarak genellikle üniversiteye yakın alanlar tercih edilir. Özellikle öğrencilerin üniversitelere kolay ulaşım sağlaması adına yapılan bu tercih, Konya’daki KYK yurtları için de geçerli olmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan Selçuk Üniversitesine yakın konumlarda kurulan yurtlar, ilerleyen zamanlarda açılan yeni üniversitelerin konumlarına uzak kalmıştır.

Buna istinaden, her yıl artan öğrenci potansiyeli düşünülerek Konya devlet yurtları sayısının artırılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Öyle ki, ilde henüz daha 2019 yılında açılan Kutalmışoğlu Süleyman Şah erkek yurdu, 5000 kişilik kapasitesi ile yeni öğrencilere ev sahipliği etmektedir.

Konya Kutalmışoğlu Süleyman Şah Erkek Yurdu
Konya Kutalmışoğlu Süleyman Şah Erkek Yurdu

Artan öğrenci sayısına yönelik devam eden yurt yapım çalışmaları önümüzdeki senelerde Necmettin Erbakan Üniversitesi kampüsüne doğru yönelecektir. Özellikle kampüs içerisinde yapımına başlanan yurt toplamda 3000 bin kişilik olacaktır. Bu sayının 1500’ü Konya’daki KYK kız yurtları arasında hizmet vermeye başlayacak olan yurda aitken, diğer 1500 kişilik kapasiteye sahip yurt erkek öğrenciler içindir.

2019 yılı itibariyle henüz şehirde Necmettin Erbakan Üniversitesine yakın bir KYK yurdu hizmete açılmamıştır

Ayrıca bu yurtlara ek olarak yine Selçuk Üniversitesi ana kampüsünde 2000 kız, 2000 erkek olmak üzere 4 bin kişilik yurt yapımına da başlanmıştır. Üniversitelerde açılan yeni bölümler neticesinde her yıl daha fazla öğrenciyi ağırlayan Konya KYK yurtları, yapımına yeni başlanan bu yurtlar ile birlikte daha fazla öğrenciye konaklama hizmeti sunmuş olacaktır.

Konya KYK Kız Yurtları

Kız öğrenciler için hizmet veren Konya KYK yurtları arasında yer alan birçok yurt, Selçuk Üniversitesi ve yine aynı konumda bulunan Konya Teknik Üniversitesine oldukça yakındır. Bu noktada, belirtilen iki üniversitede öğrenim görecek öğrenciler için ulaşım konusunda pek bir sıkıntının göze çarpacağını söyleyemeyiz.

Ancak diğer üniversitelerde okuyan öğrenciler için merkezi konumda bulunan Melike Hatun kız yurdu ve nispeten merkezden biraz uzak Mevlana kız yurdu dışında herhangi bir Konya KYK kız yurdu mevcut değildir.

Ancak bu iki yurtta kalıyorsanız ve Necmettin Erbakan, KTO Karatay ya da Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi öğrencisiyseniz, iki yurdun da konum olarak size en uygun yurtlar olduğu aşikâr bir durumdur.

Konya Mevlana ve Melike Hatun Kız Yurtları
Konya Mevlana ve Melike Hatun Kız Yurtları

Farklı bir noktadan bakacak olursak Konya KYK kız yurtları sayısının, erkek yurtlarına nazaran çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda şehre gelen kız öğrencilerin erkeklere göre bir nebze daha şanslı oldukları açıkça ortadadır.

Kalınacak yurdun konumu dışında özellikleri de konaklama kaliteniz açısından kritik bir önem taşır. Konya’da hizmet veren KYK yurtlarının birkaçı eski bina olsa da diğer yurtlar yeni yapılmış olup, oldukça konforlu odalara ve ortak alanlara sahiptir.

Eğer KYK yurtları arasından herhangi birinde kalmaya hak kazandıysanız, yurt hakkındaki ulaşım bilgilerine, çevresinde nelerin olduğuna ve yurt yorumlarına sitemizde yer alan yurt sayfasından ulaşabilirsiniz.

Şehirde yer alan tüm Konya öğrenci yurtları hakkında ayrı ayrı detaylı bilgi almak için tıklayın

Konya KYK Erkek Yurtları

İl merkezini düşündüğümüz zaman, KYK yurtları açısından oldukça yoksun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Selçuk Üniversitesinin konumunun merkezden uzak bir çevrede yer alması nedeniyle Konya’daki KYK yurtları merkezi bir konumda yer almamaktadır.

Bu durum özellikle erkek öğrenciler için problem niteliğindedir. Eğer Necmettin Erbakan, Konya Gıda ve Tarım, KTO Karatay Üniversitelerinden herhangi birinde öğrenim görüyorsanız ve erkekseniz, KYK yurtlarında konaklamanız durumunda ulaşım açısından bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz.

En yakın KYK erkek yurdu ile Necmettin Erbakan, KTO Karatay, Gıda ve Tarım Üniversiteleri arasında ulaşım sağlarken iki vasıta değiştirmeniz gerekecektir

Bu duruma çözüm bulunması adına özellikle 2019 yılı döneminde direk otobüs seferleri gibi bazı çalışmalar yapılması planlanmaktaydı. Ancak planlanan bu çözümlerin akıbetinin ne olacağı konusunda ne yazık ki kesin bir bilginin mevcut olmadığını söylemeliyiz.

Konya KYK erkek yurtları genel anlamıyla oldukça yeni binalara ve kullanışlı odalara sahiplerdir. Bu yurtların hangileri olduğu, konumlarının neresi olduğu ve haklarında çeşitli bilgiler web sitemizde detaylıca yer almaktadır.

Arama bölümüne dilediğiniz anahtar kelimeleri yazarak yurtlar hakkındaki tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca yine yurt sayfalarında yer alan yol tarifi al butonu ile bulunduğunuz konumdan dilediğiniz Konya KYK yurtları ile nasıl ulaşım sağlayacağınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Konya İlçelerinde Bulunan KYK Yurtları

Konya’da bulunan 5 üniversiteden Necmettin Erbakan ve Selçuk Üniversitelerinin bazı ilçelerde meslek yüksekokulları mevcuttur. Bu meslek yüksekokullarının öğrenci kapasitesi fazla olduğu için KYK tarafından yurtların yaptırılması da kaçınılmaz olmuştur.

Sırasıyla Akören, Akşehir, Beyşehir, Bozkır, Ereğli, Hadim, Kadınhanı, Karapınar, Seydişehir, Selçuklu, Taşkent ve Çumra ilçelerinde KYK Konya yurtları bulunmaktadır. Her ne kadar KYK yurtları bulunsa da ilçelerdeki öğrenci popülasyonunun fazlalığı, özel yurtların ve pansiyonların açılmasına da neden olmuştur.

Bu ilçelerde yer alan yurtlar hakkında detaylı bilgiler diğer bir yazımız olan Konya İlçelerinde bulunan KYK yurtları sayfasında yer almaktadır. Ayrıca ilçe KYK yurtlarının konumlarına ve çevrelerinde nelerin olup olmadığına da sitemizden göz gezdirebilirsiniz.

Konya KYK İletişim Numaraları ve Adresleri

Konya KYK yurtlarının çoğunluğu Bosna Hersek Mahallesine yakın konumlarda bulunur. Yukarıda detaylıca açıkladığımız gibi bu çevrede Selçuk Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi yer almaktadır.

Çevrede hizmet veren yurtlardan birçoğuna şehir içerisinde hizmet veren tramvaylar beraberinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca Konya KYK yurt adresleri hakkında araştırma yapıyorsanız, sitemizde yer alan Konya KYK yurtlarının bulunduğu sayfalardan rahatlıkla adres ve birçok bilgiyi alabilirsiniz.

Yurtburada ile dilediğin bilgi hemen yanında
Yurt adres bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz

Türkiye’nin tüm illerindeki KYK yurtlarının numaralarına ve adreslerine Yurtkur’un kendi web sitesi üzerinden ulaşma imkanınız mevcuttur. Ancak Yurtkur web sitesinde yer alan adresler, pinli harita sistemi ile kullanıcılara sunulmamıştır.

Bununla birlikte farklı yurtlar arasında geçiş yaparken daha zahmetli bir ara yüz ile karşılaşacaksınızdır. Dolayısıyla “Konya KYK yurtları nerede” sorusuna en güzel cevabı alabilmeniz için, web sitemiz üzerinden hızlı bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Yapacağınız araştırma beraberinde adreslere ve telefon numaralarına hızlıca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, adreslere nasıl gideceğinizi öğrenmek için yol tarifi al butonunu da kullanabilirsiniz.

Detaylı bilgi yerine yalnızca telefon numaralarına ihtiyacınız olması durumunda, sizin için kolaylık sağlamak açısından Konya KYK iletişim numaraları aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

 • Akören Öğrenci Yurdu: 0332 461 2421 l 0332 461 2422
 • Nasreddin Hoca Öğrenci Yurdu: 0332 814 0122 l 0539 587 4717
 • Akşehir Yurdu: 0332 824 8584 l 0332 824 8585
 • Eşrefoğlu Öğrenci Yurdu: 0332 511 0043 l 0332 511 0053
 • Beyşehir Yurdu: 0332 512 8923
 • Bozkır Mustafa Suna Öz Yurdu: 0332 426 2002 l 0332 426 1523
 • Ereğli Erkek Yurdu: 0332 710 1066
 • Ereğli Kız Yurdu: 0332 712 1553
 • Hadim Öğrenci Yurdu: 0332 418 1015 l 0332 418 1510
 • Kadınhanı Ali-Fatma Sündüs İçil Yurdu: 0332 834 1237
 • Sultan Veled Öğrenci Yurdu: 0332 755 1014
 • Konya Kimya Hatun Kız Yurdu: 0332 290 2915
 • Konya Kız Yurdu: 0332 261 1635 l 0332 261 2311
 • Konya Alaaddin Yurdu: 0332 241 0117 l 0332 241 0118
 • Ali Ulvi Kurucu Öğrenci Yurdu: 0332 261 0561
 • Konya Mevlana Kız Yurdu: 0332 235 7686 l 0332 235 9129
 • Konya Cumhuriyet Yurdu: 0332 241 4033 l 0332 241 4035
 • Beyhekim Öğrenci Yurdu: 0332 261 0718 l 0332 261 0723
 • Kutalmışoğlu Süleyman Şah Yurdu: 03325022257 l 03325022227
 • Konya Şems-i Tebrizi Yurdu: 0332 241 2522 l 0332 241 2523
 • Melike Hatun Öğrenci Yurdu: 0332 350 4946 l 0332 350 8902
 • Fahrünnisa Hatun Öğrenci Yurdu: 0332 255 0062 l 0332 255 3460
 • Melike Cihan Öğrenci Yurdu: 0332 502 0109
 • Sadreddin Konevi Öğrenci Yurdu: 0332 255 5942
 • Tahir Büyükkörükçü Öğrenci Yurdu: 03325022257 l 03325022227
 • Seydişehir Yurdu: 0332 581 2034 l 0332 581 2035
 • Konya Çumra Yurdu: 0332 447 5757 l 0332 447 8013

Konya KYK Yurt Ücretleri

İl genelinde bulunan yurtların ücretleri Tüm Türkiye’de olduğu gibi 168 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bilindiği gibi bazı KYK yurtlarının standardı yüksek ve niteliği yüksektir. KYK Konya yurtları arasında özel nitelikli ve yüksek standartlı yurtlar için talep edilen ücret ise 180 ile 285 TL arasında değişim gösterecektir.

KYK yurtları için yaz aylarında da ücret ödeyecek olduğunuzu unutmayın

Bu fiyatlar her sene değişim gösterecek olduğu gibi, yurtlar arasında da farklılık göstermesi muhtemeldir. Ayrıca öğrencilere yurtlar tarafından sabah ve akşam olmak üzere yemek yardımı da yapılmaktadır.

Standart bir KYK yurdunda sabahları 4.5 TL, akşamları ise 9.5 TL tutarında ücretsiz yemek yiyebilirsiniz. Eğer daha fazla yemek talep ederseniz, artan ücreti kendi cebinizden vermeniz gerekecektir.

Genellikle yurtlar hakkındaki güncellemeler, Yurtkur sosyal medya hesaplarından dönem dönem duyurulmaktadır. KYK Konya twitter resmi hesabından Konya’daki KYK yurtları adına yapılacak olan güncellemeleri takip etme şansınız mevcuttur.

Konya KYK Yurtları Ulaşım Olanakları

Konya KYK yurt araştırmalarınız sırasında en dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de ulaşım olanakları olacaktır. KYK yurtlarının tüm üniversitelere yakın olmaması nedeniyle bazı durumlarda bu yurtlarda kalmak sizin için avantajdan çok dezavantaj olabilir.

Öyle ki, günlük olarak 2-2.5 saatinizi yolculuğa ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Dolayısıyla size çıkan yurdun konumu ile kendi fakültenizin konumu arasında nasıl ulaşım sağlayacağınız konusunda ön araştırma yapmanız çok önemlidir.

Atus ve Konminser
Atus ve Konminser

Konya ulaşımı konusunda bilgi almak için yukarıda resimleri bulunan ATUS ve KONMİNSER web sitelerini inceleyebilirsiniz

Konya KYK yurtları her ne kadar toplu taşıma araçlarının güzergahlarına yakın konumlarda yer alsa da, üniversite fakültelerine uzak konumda bulunan yurtlardan ulaşım sağlamak için bazı durumlarda iki vasıta değiştirmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda aileler imkanlarının yeterli olduğu derece de öğrencilerini özel yurtlara yerleştirirler.

Konya’daki KYK yurtları ile üniversitenizin fakültesi arasında ulaşım sağlamanız için otobüs, dolmuş ya da tramvayları kullanabilirsiniz. Bu toplu taşıma araçları ile yapacak olduğunuz yolculuklardan en rahat ve en ucuzu tramvayların kullanımıdır.

Ancak tramvaylar Necmettin Erbakan Üniversitesinin fakültelerine kadar ulaşım sağlamanıza izin vermezler. Eğer Selçuk Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi ya da KTO Karatay Üniversitelerinden birisinde öğrenim hayatınıza devam ediyorsanız, tramvaylar üniversite hayatınız boyunca en değerli arkadaşlarınız olacaktır.

Konya KYK Yurt İmkanları

Konya KYK Yurt Odaları Kaç Kişilik?

Ülke genelinde hizmet veren birçok KYK yurdunda oda seçenekleri 3 ile 8 kişilik arasında değişim göstermektedir. Eski dönemlerde yapılmış ve hala hizmet vermeye devam eden yurtlar genellikle 6,7 ve 8 kişilikken, yeni yapılan yurtlar 3,4 ve 5 kişilik odalarla hizmet verir.

KYK Oda Tipleri
KYK Oda Tipleri

Bu noktada Konya’daki KYK yurtlarının 4-6 kişilik odalara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yeni yapılan yurtlarda bulunan 4 kişilik odalar aynı zamanda ferah ve oldukça geniştir. Bununla birlikte genel olarak size sunulacak yataklar ranza tipindedir.

Konya KYK Yurtlarında İnternet Var Mı?

KYK yurdunda kalmadan önce aklınıza takılabilecek en büyük sorulardan birisi de internetin olup olmadığıdır. Bu soruya evet internet var cevabını vermemiz mümkündür. Ancak yeni alınan karar ile birlikte her öğrencinin kullanabileceği internet sınırlıdır.

KYK yurtlarında aylık kullanabileceğiniz internet 16 GB ile sınırlandırılmıştır

Sınırlı olarak kullanacağınız internetin hızı konusunda farklı etmenler mevcuttur. Bazı zamanlarda toplu girişlerden dolayı internetin hızı düşebilmektedir. Ayrıca katta bulunan modeme yakınlığınız da hız açısından etkili bir faktördür.

Konya KYK yurtları hakkında bilgiler vermeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Eksik gördüğünüz ya da eklemek istediğiniz bilgiler varsa, yorum yapabilir ya da bize mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Keyifli ve güzel öğrencilik hayatı geçirmeniz dileğiyle…

Tavsiye Yurtlar

Yorum Bırakın

YURTLARIN FİYATINI ÖĞREN