Konya Öğrenci Yurtları

Diğer Sayfalar
Son Haberler

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Yeni

Zaman zaman ders çalışmamıza rağmen birçok bilgi zihnimizden uçar gider. Verimli ders çalışma ise bu soruna karşılık uygulayabileceğimiz en garanti yöntemdir. Verim artarsa, başarı ve kalıcılık da artar. Gelin verimli ders çalışmak için hangi yöntemleri uygulayabileceğimize göz atalım.

Yazar: Admin

Öğrenciler İçin Kredi Kartları

Öğrencilik döneminde kullanılacak kredi kartının seçimi çok önemlidir. Kim istemez ki her gün kampanya yapan bir kredi kartına sahip olmayı :) Sizin için kredi kartlarını sıraladığımız yazımızdan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Yazar: Admin

Üniversite Kaydı İçin Gerekli Belgeler

Üniversiteye yeni başlayanların atması gereken ilk adım kayıt işlemi olacaktır. Kayıt işlemlerinin nasıl yapıldığı üniversiteden üniversiteye değişen bir durumdur. Fakat genel olarak sizden istenen belgeler standarttır. Bu belgelerin hangileri olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yazar: Admin

İnternetten Para Kazanma Siteleri

İnternetten para kazanmak günümüzün en önemli gelir kaynakları arasındadır. Peki, internetten para kazanma siteleri hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz. Bu konu hakkında yaptığımız araştırmalar sonucunda edindiğimiz bilgileri gelin birlikte inceleyelim.

Yazar: Admin

Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanmak hemen herkesin merak ettiği bir konu. Özellikle de öğrencilerin :) Bu konu hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bir araya topladık ve size sunduk. Keyifli okumalar...

Yazar: Admin

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı ve şimdi önünüzde uzun bir yol var… Eğer bu yazımızı okuyorsanız, Konya’da bir üniversite kazanmış olduğunuz aşikardır 🙂 İnternet’te yer alan onlarca Konya öğrenci yurtları yazısının hemen hepsinde aynı bilgilerin yer aldığını fark etmişsinizdir.

Bu nedenle biz bir farklılık yaparak Konya hakkında bir öğrencinin bilmesi gereken tüm bilgileri ve yurt seçimi konusunda izlemesi gereken yolu sizlere adım adım sunacağız.

Yazımızın başlangıcında Konya ve Konya’daki öğrenci yurtları hakkında genel bir bilgi, ardından kız ve erkek öğrenci yurtları, yurtların size sunacağı imkanlar ve fiyatlar olarak detaylı açıklamalarda bulunacağız. Bu konuda size faydalı olacağımızı umuyor, keyifli okumalar diliyoruz.

Konya Öğrenci Yurtları Hakkında Genel Bilgiler

Konya ili toplamda 5 farklı üniversiteye sahip bir şehir olmasının yanı sıra her yıl on binlerce üniversite öğrencisine de ev sahipliği yapmaktadır.

Şehre gelen öğrenciler için, konaklama ihtiyaçlarını gidermek adına Konya yurtları tarafından çeşitli imkanlar sunulur.

Bu noktada verilecek olan karar tamamen öğrenciye ve ailesine bağlıdır.

Konum olarak farklı çevrelerde hizmet veren yurtların size sunacak olduğu imkanlarda bir hayli farklılık gösterecektir.

Üniversitelere daha yakın konumlarda bulunan yurtlar sakin ve sessiz olarak göze çarparken, merkezi konumlarda hizmete açılmış Konya öğrenci yurtları hareketli ve aktif bir çevre yapısına sahiptir.

Konya öğrenci yurtları arasından bazıları sakin bir çevre yapısına sahipken, bazıları da aktif alanlarda bulunur.
Sakin ve aktif çevreye sahip Konya yurtları

Kalacağınız yurdu seçmeden önce hangi üniversitede öğreniminize devam edeceğiniz ve üniversitenin hangi fakültesinde öğrenci olduğunu araştırmalısınız.

Bunun en temel nedeni, üniversiteler tarafından izlenen yayılmacı politikanın il genelinde kendini hissettirmesidir.

Özellikle Necmettin Erbakan Üniversitesinin fakülteleri arasındaki uzaklıklar ciddi mesafeler olarak göze çarpacaktır.

Kendi fakültenizi belirlemeniz ve haritadaki konumunu bulmanız ardından yurtlar arasında karşılaştırma yapmanız çok daha kolay olacaktır. En uygun ve en ucuz Konya yurtları arasında seçim yapmak için web sitemizi kullanabilirsiniz.

Özel yurt seçimi konusunda aceleci davranmayın!

Konya Hakkında Öğrenciler İçin Önemli Bilgiler

Konya hakkında verecek olduğumuz bilgiler tamamen bir öğrenci gözünden, sizin için yararlı olacak bilgilerdir. Yurt seçimi yapmadan bu bilgileri kesinlikle okumalısınız.

Şehrin iki tane merkezi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz; Üniversite öğrencilerinin çoğunlukta olduğu Bosna Mahallesi ve resmi olarak Konya’nın merkezi niteliğinde olan Zafer Meydanı.

Bosna Mahallesi ve Zafer Çarşısı şehrin farklı alanlarında bulunur. Bu alanlardan Bosna, bünyesinde daha çok Konya öğrenci yurdu barındırmasıyla bilinmektedir.
Bosna Mahallesi ve Zafer Meydanı

Bosna Mahallesi, Selçuk Üniversitesini çevreleyen bir mahalle olduğu için şehirdeki öğrencilerin ortalama olarak yarısı bu bölge de yer alır.

Buna istinaden de çevrede birçok kafe ve eğlence merkezi görmeniz muhtemeldir. Ayrıca düzenlenen festivallerin çoğu bu çevrede gerçekleştirilmektedir desek yanlış olmaz.

Bosna’dan diğer bir merkez olan Zafer Meydanına ulaşım yaklaşık 45-50 dakika kadardır. Bu ulaşımda tramvayları kullanmanız en bilindik yöntem olmakla birlikte, otobüsler ve dolmuşlar da size hizmet verebilen diğer ulaşım araçlarıdır.

Şehir içi ulaşımda tramvayların rolü oldukça büyüktür

Şehirde bulunan büyük AVM’ler genel olarak merkeze yakındır. Ancak 2019 yılında açılmış olan Konya Forum AVM, Selçuk Üniversitesi tarafındaki alışveriş merkezi ihtiyacını giderebilecek niteliktedir.

Konya’nın merkezi olan Zafer Meydanı ise daha çok yerel halka hitap etmektedir.

Komek Kursları ve Rampalı Çarşı
KOMEK Kursları ve Rampalı Çarşı

Kitap ihtiyacınız olduğunda yine merkezde bulunan Rampalı Çarşı imdadınıza yetişecektir.

Öğrenci olarak kendinizi geliştirmek ve öğrencilik hayatınızda donanımlı hale gelmek önem vermeniz gereken bir konudur. Bu nokta da ise Konya tarafından sizlere sunulan ve her dönem katılım sağlayabileceğiniz ücretsiz KOMEK kursları oldukça avantajlı ve bilgilendirici olabilir.

Komek kursları hakkında detaylı bilgi için tıklayın

Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencisi olmanız durumunda daha çok Meram ilçesinde yer alan konaklama imkanları size yardımcı olacaktır. Meram’da bulunan Konya yurtları özel olup, 2019 yılına kadar bölgede henüz KYK yurdu yapılmamıştır.

Genellikle öğrenciler ilk senenin sonunda eve çıkma isteğine kapılır. Bu noktada yine kararı iyi vermeniz ve arkadaş seçimini iyi yapmanız gerekecektir. Ayrıca şehirdeki ev sahipleri öğrenci olduğunuzu duyduklarında fiyatı artırabilirler. Bu konuda dikkat etmeli ve ona göre davranmalısınız 🙂

Konya ATUS Bilgi Sistemi
Konya ATUS Bilgi Sistemi

Bir yerden bir yere giderken kullanabileceğiniz birçok toplu taşıma aracı ve onlarca güzergah mevcuttur. Bütün bu güzergahlar, otobüsler ve tramvaylar hakkında detaylı bilgi almak için Konya’da ulaşımınızı kolaylaştıracak ATUS bilgi sistemi işinize çok yarayacaktır.

Bulunduğunuz durağın numarasını “ATUS 27” şeklinde 5669’a sms atarak duraktan geçen otobüsler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konya’da Bulunan Üniversiteler

Eğer bu yazımızı okurken henüz üniversite tercihinizi yapmamışsanız, vereceğimiz bilgilerin bu tercihinize etkisi olabilir. Ancak tercihinizi yapmış ve il hakkında bilgi alıyorsanız, kendi üniversiteniz ile ilgili bölümü okumanız yeterli olacaktır.

Şehirde 3’ü devlet, 2’si özel olmak üzere toplamda 5 adet üniversite vardır.

Bu üniversitelerin en eskisi Selçuk Üniversitesidir ve Konya Teknik Üniversitesi Selçuk üniversitesinden ayrılarak kurulmuştur.

Necmettin Erbakan Üniversitesi

Şehirde birçok farklı noktada Necmettin Erbakan Üniversitesinin fakültelerine rastlamanız mümkündür. Ana kampüsü henüz yapım aşamasında olan bu üniversitenin fakülte haritası aşağıdaki gibidir.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Fakülte Dağılım Haritası
Necmettin Erbakan Üniversitesi Fakülte Dağılım Haritası

Ana kampüs olan Köyceğiz kampüsü, merkezden en uzak konumda bulunan fakülteleri içerisinde barındırmaktadır. Diğer fakülteler incelendiğinde daha merkezi yerleşim yerleri göze çarpar.

Bu bilgiler ışığında Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerinin Konya öğrenci yurtları arasında yapacak olduğu tercihler kritik önem taşımaktadır.

Fakültelerin konumlarını detaylıca incelemeden, şehir içi ulaşım ağına göz atmadan özel yurt seçimi yapmamanız sizin için önemli bir noktadır.

Öğrencilerin gözdesi Ahmet Keleşoğlu Yerleşkesi

Eğer Necmettin Erbakan Üniversitesinin bu yerleşkesinde öğrenim görüyorsanız çok şanslı olduğunuzu bilmelisiniz. Çünkü üniversitenin ana kampüsü tamamlanmadığı için diğer yerleşkeler daha oturmamış durumdadır.

Ahmet Keleşoğlu Yerleşke
Ahmet Keleşoğlu Yerleşkesi

Ahmet Keleşoğlu yerleşkesi ise yapı olarak uzun senelerdir kullanıldığı için öğrencilerde kampüs havası uyandırır. Yerleşkeye yakın KYK yurdu olmasa da hemen çevresinde birçok özel yurdun bulunduğunu söyleyebiliriz.

Ahmet Keleşoğlu yerleşkesine en yakın Didem kız öğrenci yurdu, hemen yerleşkenin arka tarafında konumlanmaktadır.

Bununla birlikte yine yerleşke arkasında hizmet vermekte olan ve Konyalı öğrenciler tarafından tercih edilen İdeal yurtları 22. şube de kız öğrenciler tarafından seçilebilir.

Şehirdeki tüm Konya öğrenci yurtları için tıklayın

Daha öncesinde de belirttiğimiz gibi oldukça şanslı görülen Ahmet Keleşoğlu yerleşkesi öğrencilerinin fakülteleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 1. Eğitim Fakültesi
 2. Yabancı Diller Yüksekokulu
 3. İlahiyat Fakültesi
 4. Meram Meslek Yüksekokulu
 5. Fen Fakültesi

Ana kampüs olarak nitelendirilen Köyceğiz Yerleşkesi

Üniversitenin tüm fakültelerini içerecek olan kampüs projesinin yapımı 2019 yılı itibariyle halen sürmektedir.

Köyceğiz yerleşkesinde yapımı tamamlanan bazı binalarda hizmet verilmesi nedeniyle bazı öğrenciler öğrenimlerine burada devam edeceklerdir.

Köyceğiz Yerleşkesi
Köyceğiz Yerleşkesi

Bu yerleşkede okuyacak olan öğrencilerin kış aylarında bedava kayak şanslarının olduğunu da unutmaması gerekir 🙂

Her ne kadar kışın fakültelere otobüslerin çıkmaması sonucu yürümek zorunda kalsanız da, aşağı inerken kayarak alacağınız haz, mezun olduğunuz da hatırlayacak olduğunuz anlardan bir tanesidir 🙂

Köyceğiz'de Kış
Köyceğiz’de Kış

Henüz bu yerleşkeye yakın bir KYK yurdunun olmayışı nedeniyle öğrencilerin birçoğu Konya Köyceğiz öğrenci yurtları arasında araştırma yapmaktadır.

Köyceğiz yurtları için çevre ve yurt olanaklarını iyice inceleyin

Yerleşkeye sağlayacağınız ulaşım için merkezden 1 ve 2 numaralı otobüslere ya da “Tıp Fakültesi” dolmuşlarına binebilirsiniz. Bu ulaşım araçları ile yapacağınız 25-30 dakikalık bir yolculuk yerleşkeye varmanız adına yeterli olacaktır.

Kız öğrenciler adına Köyceğiz yerleşkesine en yakın Konya ideal 19. şube iyi bir seçenek olabilir. Bu yurt ile yerleşke fakülteleri arasında yalnızca 6-7 dakika yürüyüş ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Buna ek olarak erkek öğrenciler için de hemen fakülteler aşağısında yine üniversiteye yakın Işılay erkek öğrenci yurdu hizmet vermektedir.

Köyceğiz de Bim ve A101 gibi marketlerin olmadığını unutmayın!

Aşağıda yer alan fakültelerden herhangi birisinde okuyorsanız, dersinizin olduğu her gün Köyceğiz yerleşkesine yolculuk yapmanız kaçınılmaz olacaktır.

 1. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
 2. Hukuk Fakültesi
 3. Turizm Fakültesi
 4. Adalet Meslek Yüksekokulu
 5. Uygulamalı Bilimler Fakültesi
 6. Siyasal Bilgiler Fakültesi
 7. Mühendislik Mimarlık Fakültesi

Yeni Açılan Tıp Fakültesi Yerleşkesi

Yeni açılan olarak belirtmemizin nedeni, Tıp fakültesinin yerinin yeni açılan hastaneye taşınmasıdır. Tıp fakültesi yerleşkesi de yine Meram ilçesinde bulunur ve merkezden uzak bir konumdadır.

Tıp Fakültesi Yerleşkesi
Tıp Fakültesi Yerleşkesi

Bu yerleşkede bulunan fakültelere ulaşım sağlamanız için merkezden 1 ve 2 numaralı otobüslere ya da “Tıp Fakültesi” adı verilen dolmuşlara binmeniz yeterli olacaktır.

Belirtilen toplu taşıma araçları ile yaklaşık 20-25 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

İndirimli otobüs kartları ile ulaşım sağlayabilmeniz için ikametgahınızı Konya’ya aldırmanız gerektiğini unutmayın

Ne yazık ki bu çevreye yakın ne KYK yurdu ne de özel yurt mevcuttur. Dolayısı ile yurtlar arasında karar verirken hem fiyatının uygun olmasına hem de üniversite fakültelerine servisi olmasına dikkat edin.

Ayrıca, konaklayacak olduğunuz yurdun özel servisi olmaması durumunda, yurt konumunun toplu taşıma araçlarının güzergahlarına uygun olması da oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Konya yurtları arasında hem nispeten Tıp Fakültesi yerleşkesine yakın hem de öğrenci servisi bulunan ideal 14. şube kız yurdu diğer yurtlara nazaran ön plana çıkmaktadır.

Aşağıda yer alan fakülteler bu yerleşkede bulunur.

 1. Tıp Fakültesi
 2. Hemşirelik Fakültesi
 3. Sağlık Bilimleri Fakültesi

Zafer’de bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi

Güzel sanatlar fakültesi merkezi bir konum olan Zafer Meydanında bulunmaktadır.

Bu fakültede okurken ulaşım açısından oldukça avantajlı olsanız da, üniversite kampüsü havası yaşayamayacağınızı üzülerek belirtmemiz gerekir.

Çevrede bulunan KYK yurtlarından yalnızca kız yurtları bu fakülteye yakın konumdadır. Herhangi bir erkek KYK yurdu ile bu fakülte arasında ulaşım sağlamanız yine sizin için zahmetli olacaktır.

Güzel Sanatlar Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi

Kız öğrenciler için özel yurtlar incelendiğinde Güzel Sanatlar Fakültesine en yakın İdeal 1. Şube kız yurdu dikkat çeken bir niteliğe sahiptir.

Öte yandan yine bu fakülteye yakın olan ve Konya merkezde bulunan Sancak erkek yurdu da erkek öğrenciler açısından tercih edilebilir yurtlar arasındadır.

Diş Hekimliği Fakültesi

Bu fakülte diğer yerleşkelere ve fakültelere nazaran apayrı bir konumdadır. Kule Site olarak adlandırılan AVM’nin hemen karşı caddesinde bulunan fakülte KYK yurtlarına daha yakın ve nispeten daha ulaşılabilir bir konumdadır.

Fakülteyi ulaşım açısından incelediğimiz de tramvayların kullanımı göze çarpmaktadır. Selçuk Üniversitesi yönüne giden tramvaylar ile birlikte ulaşılabilen fakülteye dilerseniz dolmuş kullanarak da varabilirsiniz.

Diş Hekimliği Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi

Fakülteye yakın konumlarda KYK yurdu mevcut olmasa da, bazı özel yurtlardan yürüyüş beraberinde ulaşım mümkündür.

Diş Hekimliği fakültesine en yakın ideal 9. şube yurdu erkek öğrenciler tarafından tercih edilebilecek bir yurt niteliğindedir.

Ayrıca hemen yukarıda belirttiğimiz gibi fakültenin Kule Site AVM’ye yakın olması da öğrenciler açısından güzel bir avantajdır.

Selçuk Üniversitesi

Konya’nın en köklü üniversitesi niteliğinde olan bu üniversitenin fakülteleri bir arada bulunmaktadır. Öte yandan fakültelerin bulunduğu yerleşke içerisinde ücretsiz olarak tramvay kullanımı şansınız da mevcuttur.

Üniversiteye yakın bir konumda konakladığınızda, hemen üniversite kapısının önünden tramvaylara binerek hem ücretsiz hem de kolay bir şekilde fakültenize varabilirsiniz.

Selçuk Üniversitesinin eski bir tarihe sahip olması beraberinde şehirde yapılan ilk KYK yurtları da bu üniversiteye yakın yapılmıştır. Dolayısıyla bu üniversitede okuyacak öğrenciler için KYK yurtlarında kalma şansı oldukça fazladır.

KYK yurtları ve Özel yurtlar hakkında tüm bilgiler sitemizde mevcuttur

Ayrıca yapımına yeni başlanan 2 bini kız ve 2 bini erkek olmak üzere 4 bin kişilik KYK yurdu da 2020-2021 eğitim öğretim yılına yetiştirilmeye çalışılmaktadır.

Ancak şehirde bulunan öğrencilerin sayısının her sene artması sonucunda KYK yurtlarının yetersiz gelmesi ve özel Konya yurtları tarafından aktif bir hizmetin verilmesi kaçınılmazdır.

Özellikle Konya’daki kız öğrenciler için üniversiteye en yakın Damla kız yurdu hem konumu hem de verdiği hizmetle dikkat çekmektedir.

Konya Teknik Üniversitesi

Konya Teknik Üniversitesi kuruluşu itibariyle Selçuk Üniversitesinden ayrılmış ve yine aynı konumda isim değiştirerek hizmet vermeye başlamıştır. Üniversitenin fakülteleri, Selçuk Üniversitesi fakülteleri ile yan yanadır.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 2019 yılında merkezden, kampüs alanına taşınmıştır

KTUN fakültelerinden biri olan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, bir süre merkezde yer alan Rektörlük yerleşkesinin yanında hizmet verse de, 2019 yılında fakülte öğrencilerine, ana kampüse çok yakın bir konumda yeni bir bina tahsis edilmiştir.

Konya Teknik Üniversitesi
Konya Teknik Üniversitesi

Üniversiteyi ulaşım ve yurt olanakları bakımından incelediğimiz zaman Selçuk Üniversitesi ile aynı özelliklere ve avantajlara sahip olduğunu açıkça belirtebiliriz.

KTO Karatay Üniversitesi

Karatay Üniversitesi 2010 yılında Konya’da açılmış özel bir üniversitedir. Üniversitenin konumu merkeze ne çok uzak ne de çok yakındır.

Tüm fakülteleri aynı yerde bulunan üniversitenin çevresinde bulunan yurt sayısı yok denecek kadar azdır.

Çevrede yalnızca KTO eğitim ve sağlık vakfı tarafından kurulmuş olan erkek ve kız öğrenci konuk evleri mevcuttur.

Ancak henüz yeni bir üniversite olması nedeniyle ilerleyen dönemlerde öğrencilere hizmet verecek yurt ve apartların yapımına şimdiden başlandığını belirtebiliriz.

Web sitemizi aktif olarak güncel tutup, yeni yapılan ve hizmete açılan yurtlar ile apartları size anında sunacağımıza emin olabilirsiniz.

KTO eğitim ve sağlık vakfı konuk evleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın

Üniversiteye ulaşım sağlama noktasında tramvay kullanabilirsiniz. Bunun dışında merkezden geçen dolmuşlar ve otobüsler de size yardımcı olacaktır.

Yine, merkezde yer alan Konya yurtları ile üniversite arasında toplu taşıma ile yapacak olduğunuz ulaşım yaklaşık 10-15 dakika kadardır.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi

Üniversiteler hakkında bilgilere yer verdiğimiz bu bölümde son olarak birazda Gıda ve Tarım Üniversitesi hakkında incelemelerde bulunalım.

Üniversitenin fakülteleri hemen Torku fabrikasının yanında bulunmaktadır. Tüm fakültelerin bir arada olmasının yanı sıra konum olarak da merkeze yakın oldukları bilinir.

Özellikle sabahları tüm şehri saran şeker pancarı kokusu fabrikanın hemen yanında bulunan fakültelerde daha yoğun hissedilebilir 🙂

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi

Ulaşım bakımından incelediğimizde, üniversite ile merkez arasında yalnızca 10-12 dakikalık bir yürüyüş mesafesi mevcuttur.

Ayrıca üniversitenin hemen önünden geçen “Tıp Fakültesi” adlı dolmuşları kullanarak dilediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz.

Çevrede bulunan ve üniversiteye yürüyüş mesafesindeki Elit erkek öğrenci yurdu burada okuyan birçok öğrencinin ilk tercihi olmaktadır.

Kız öğrenciler için ise konum olarak uygun Barbaros kız yurdu tercihleriniz arasında yer alabilir.

Konya Kız Yurtları

Konya’daki özel üniversiteler veya devlet üniversitelerinde okuyacak kız öğrenciler barınma ihtiyaçlarını sağlamak için genellikle ilk senelerinde Konya kız yurtları arasında seçim yapmaktadırlar.

Bu seçimde en dikkat çeken husus güvenliğin ön planda tutulmasıdır. Kız yurtlarının güvenli bölgelerde bulunması ve güvenlik görevlileri tarafından korunması, tercih edilmelerindeki en önemli avantajdır.

Vakıf yurtları, KYK yurtları ve özel yurtlar şehir genelinde kız öğrencilere konaklama hizmeti sunan kurumlardır

Konya’daki kız yurtları arasındaki seçeneklerinizi üç ana kategoride değerlendirebiliriz.

Bu kategorilerden ilki KYK yurtlarıdır. Diğer adıyla devlet yurtları olarak bilinen bu yurtların konum olarak daha çok Selçuk Üniversitesi etrafında konumlandığını söyleyebiliriz.

İl merkezine bakıldığında, yalnızca 2 adet KYK kız yurdu aktif olarak hizmet vermektedir. Ayrıca kontenjan sayılarının yetersizliğinden dolayı yedeklere kalma ihtimaliniz de bir hayli yüksek olacaktır.

Dolayısıyla kız öğrencilerin diğer yurt tipleri olan özel yurtlara ya da vakıf yurtlarına yönelmeleri kaçınılmaz olacaktır.

Bütün bu durumları göz önünde bulundurularak sitemiz üzerinden Konya kız yurtları içeriğine bir göz atmanız önerimizdir.

En azından devlet yurtlarında yedeklerde olsanız bile, yedek sıranız gelene dek sizi misafir edebilecek yurtlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konya Erkek Öğrenci Yurtları

Öğrenciler için üniversite seçimi kadar yurt seçimi de bir hayli zorlu bir süreçtir. Üniversiteye yakın olsun, merkeze yakın olsun derken daha istenen birçok kritere uygun Konya öğrenci yurdu bulmak tam bir işkenceye dönüşür.

Ancak bu noktada en uygun yurdu bulmak tam olarak size bağlıdır. Klasik mantık ile hareket edip, az paraya çok hizmet almak isterseniz, işinizin zor olduğunu söylememiz aşikardır.

Yurtburada Hizmet

Eğer elinizdeki bütçeye en uygun ve en ucuz Konya erkek öğrenci yurtları arasında seçim yapmak isterseniz bu nokta da web sitemizde yapacağınız araştırma büyük önem kazanacaktır.

Sitemizde yer alan filtrelemeli yurt arama seçenekleri ile asgari şartlarda size yeterli gelecek olanakları seçebilir, yurtlar arasında kolaylıkla karşılaştırma yapabilirsiniz.

Konya’ da üniversite okuyacak olmanız durumunda karşınıza onlarca Konya öğrenci yurdu seçeneği çıkacaktır.

Gönül ister ki fakültenize yakın bir KYK yurdunda hem konforlu hem de ucuz konaklama hizmetine sahip olun. Fakat üzülerek belirtmeliyiz ki, eğer Selçuk ve Konya Teknik Üniversiteleri dışında bir üniversitede okuyacaksanız bu pek mümkün değildir.

Bu iki üniversitede okuyan şanslı öğrencilerden biriyseniz, bu şansınızın KYK yurt sonuçlarının açıklanması sırasında da yanınızda olmasını dileriz 🙂 Çünkü sonuçlar açıklandığında yedeklerde olma şansınız çok yüksektir.

KYK yurdu çıkmayan erkek öğrenciler için, ki yukarıda belirttiğimiz gibi genelde yedekte olursunuz, Konya özel erkek öğrenci yurtları tam bir kurtarıcı melek pozisyonundadırlar.

KYK yurtlarının yetersiz kalmasından dolayı her yıl binlerce öğrenci özel yurtlara yönelmektedirler. İlk sene olması dolayısıyla genel olarak eve çıkma gibi bir şansa sahip olmamanız sonucunda kendinize ve cebinize uygun bir yurt bulmak kaçınılmaz olacaktır.

Konya erkek öğrenci yurtları Konya çevresinde üniversite yerleşkelerine yakın noktalarda faaliyet göstermektedirler.

Yurtlar arasında fiyat karşılaştırması yapmadan önce ilk olarak size sağlanan imkanlar ve üniversite yerleşkesine nasıl ulaşım sağlayacağınız konusunda bilgi sahibi olun.

Yurt-üniversite arası uzaklık hakkında yurt tarafından size sunulan bilgiler bazen gerçeği yansıtmayabilir. Bu noktada sitemizde yer alan ulaşım bilgileri size yardımcı olacaktır.

Konya’da yer alan tüm yurtlar hakkında web sitemizde bilgi mevcuttur. Bu bilgiler ışığında hem yurt olanakları hem de fakülteniz ile yurt arasında nasıl ulaşım sağlayacağınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çünkü Konya’nın büyük bir şehir olması nedeniyle sizin üniversiteniz Bosna’da olup seçtiğiniz yurt Meram’da olabilir.

Yani demek istediğimiz fiyatlardan çok sizin için ulaşım ve yurdun sizlere sağladığı imkanlar Konya erkek öğrenci yurtları içerisinde önemli faktörler olmalıdırlar.

Hem uygun hem de imkanları yeterli olsun derseniz il içerisinde onlarca yurt bulabilirsiniz. Önemli nokta ise ulaşımınızı öncelikle hesaplamalı ve ona göre karar vermenizdir.

Konya yurtları arasında seçim yaparken ulaşım konusuna çok ama çok dikkat etmelisiniz.

İmkanlar fazla ve yurt uygun derken bir bakmışsınız ulaşım masraflarınız ile toplamda diğer yurtların fiyatlarını geçmişsiniz. Bu sıkıntıya girmemek için Konya özel erkek öğrenci yurtları listesini iyice incelemeli ve tercihlerinizi adım adım ilerleyerek karara bağlamalısınız.

Ek olarak KYK yedeklerini de ben yedek listedeyim diyerek yok saymayın. Her an size sıra gelebilir ve bu yurtlarından faydalanabilirsiniz.

KYK yurtları ile özel öğrenci yurtları arasındaki farklılıklar ne diye soracak olursanız; ulaşım, fiyat ve olanaklar şeklinde sıralama yapabiliriz. Bu konuda avantaj dezavantaj olarak aşağıdaki gibi bir tablo oluşturmamız mümkündür.

KYK Yurdu ve Özel Yurt Karşılaştırma
Konya KYK yurtları ile özel yurt karşılaştırması

Bu öneriler ve aşağıda verdiğimiz örnekler ışığında yurt seçiminizi yapabilir ve web sitemizden de gerekli bilgileri ile son kararınızı verebilirsiniz.

Konya öğrenci yurtları seçiminizde istediğiniz yurdu bulmanız ümidiyle, araştırmanızda kolay gelsin.

Üniversitelere Yakın Onlarca Yurt Şansı

Konya’nın her yıl çok sayıda öğrenci ağırlaması, il genelinde öğrenci yurtlarının sayısının artmasına da ciddi derecede etki etmiştir.

Şehirde yer alan devlet yurtlarının yeterli gelmemesi ve genel olarak Selçuk Üniversitesine yakın olması gibi etmenler öğrencileri özel yurtlarda konaklamaya yöneltmektedir.

Kendinize uygun ve üniversiteye yakın bir yurt bulamadıysanız, seçeceğiniz yurdun üniversite servisinin olmasına özen gösterin

Yüz ölçümü olarak büyük bir alanda yerleşim gösteren üniversiteler, birbirlerine uzak konumda bulundukları için yurtların bu duruma ayak uydurması kaçınılmaz olmaktadır.

Öyle ki, Konya’daki özel yurtlar daha çok üniversitelere yakın yerlerde bulunmaktadır. Aşağıda yer alan konumlar, üniversitelerin ana kampüslerinin bulunduğu yerleşim yerlerinin isimleridir. 

Konya Köyceğiz Yurtları

Köyceğiz tarafında yer alan yurtlarda konaklayan öğrenciler daha çok Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencileridir.

Üniversitenin ana kampüsü olan Köyceğiz kampüsünün bulunduğu bu çevredeki yurtlardan üniversiteye yürüyerek ulaşma imkanı mevcuttur.

Konya Köyceğiz yurtları, daha çok üniversiteye yürüyerek ulaşım sağlamak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Ancak bu yurtların etrafındaki olanakların daha kısıtlı olduğu ve merkeze olan uzaklıklarının da bir hayli fazla olduğu unutulmaması gereken bir konudur.

Eğer Köyceğiz’de yer alan Konya yurtları arasında seçim yapacaksanız, merkeze olan uzaklığı ve etrafta yer alan marketlerin yurda yürüyüş mesafesinde olup olmadığını iyice kontrol etmelisiniz.

Aşağıda yer alan fotoğrafta, Konya haritasında, Köyceğiz yurtlarının konumu daire içerisinde gösterilmiştir.

Konya Köyceğiz Öğrenci Yurtları-min
Köyceğiz Öğrenci Yurtları

Konya Bosna Herkes Yurtları

Konya’da yer alan bir üniversiteyi kazanmışsanız Bosna Mahallesini duyacak olma ihtimaliniz %100 olarak nitelendirilebilir. Çünkü Bosna Mahallesi Selçuk Üniversitesinin bulunduğu çevrede yer alır ve Konya’nın ikinci merkezi olarak bilinir.

Bu çevrede öğrenci popülasyonu çok fazla olduğu için hayat daha aktiftir ve canlıdır. Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin birçoğu yapmış oldukları “Konya özel yurtlar” araştırması sonrasında bu çevredeki yurtları seçmişlerdir.

KTUN Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, 2019 yılında merkezden Bosna tarafına taşınmıştır. Bu fakültede öğrenim göreceklerin Bosna yurtları arasında seçim yapması daha mantıklı olacaktır

Hem üniversiteye yakın olması hem de öğrenciler tarafından canlı tutulması, Bosna Mahallesinin popülaritesini her geçen gün artırmaktadır.

Aşağıda yer alan fotoğrafta, Konya Bosna yurtlarının daha çok hangi konumlarda toplandığını daire içerisindeki alan ile belirleyebilirsiniz.

Konya öğrenci yurtları arasında bulunan yurtların birçoğu Bosna Mahallesinde hizmet vermektedir. Bosna Öğrenci Yurtları Selçuk Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesine olan yakınlığıyla bilinirler.
Konya Bosna Öğrenci Yurtları

Konya Karatay Yurtları

Bu yurtlar daha çok Karatay Üniversitesi yakınında bulunmaktadır. Henüz şehirde yeni olan üniversitenin etrafında bulunan Konya öğrenci yurtları sayısı yavaş yavaş artmaktadır.

Ayrıca üniversitenin konumu ile merkez arasında ulaşım kolay sağlandığı için yurtlar daha çok merkeze yakın konumlara ya da iki konum ortasına kurulmuştur.

Özel yurtların dışında üniversitenin karşısında KTO Sağlık ve Eğitim Vakfına bağlı hem erkek hem de kız öğrenci konuk evleri mevcuttur

Eğer KTO Karatay Üniversitesinde öğreniminize devam edecekseniz, merkezde yer alan yurtlar ya da Karatay ilçesinde hizmet veren Konya yurtları size yardımcı olacaktır.

İlçe de yer alan yurtların yaklaşık olarak konumları aşağıdaki daire içerisindedir.

Konya öğrenci yurtları arasında KTO Karata Üniversitesine yürüyüş mesafesinde olan yurt sayısı oldukça azdır.
Konya Karatay Öğrenci Yurtları

Konya Merkez Yurtları

Merkezde yer alan öğrenci yurtlarında konaklamak sizin için bir bakıma avantaj olurken, üniversiteye ulaşım sağlamanız konusunda ciddi bir dezavantaj da olabilir.

Merkezde bulunan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi öğrencisiyseniz ya da Necmettin Erbakan Üniversitesinin Diş Hekimliği ile Güzel Sanatlar Fakültesinde öğrenim hayatınıza devam ediyorsanız, kesinlikle merkezdeki Konya öğrenci yurtları tercihinde bulunmalısınız.

Ancak bu fakülteler dışında bir fakülte de ya da üniversitede öğrenciyseniz, ulaşım sırasında çok zaman harcayabilirsiniz.

Konya Merkez Yurtları ile Üniversiteler Arası Ulaşım Süreleri
Konya Merkez Yurtları ile Üniversiteler Arası Ulaşım Süreleri

Daha detaylı bilgi için öğrenci yurtlarının kendi sayfalarında bulunan ulaşım olanakları kısmını inceleyebilir ve hangi Konya yurdunu seçeceğinize karar verebilirsiniz.

Merkezde yer alan yurtların genel olarak çevrelediği kısım aşağıda bulunan fotoğrafta daire içine alınmıştır.

Konya Merkez Öğrenci Yurtları
Konya Merkez Öğrenci Yurtları

Konya Öğrenci Yurtları Arasında En Uygun Yurdu Bulmak

Mevcut durumda hizmet veren yurtlar arasında kendinize en uygun yurdun hangisi olduğuna kolayca karar verebilirsiniz.

Sitemizde yer alan Konya yurtları sayfasına girmeniz ardından karşınıza bir harita ve onlarca yurt gelecektir.

Daha sonrasında liste şeklinde mevcut olan üniversitelerden kendi üniversitenizi ve ardından ise kendi fakültenizi seçmelisiniz.

Yurtburada üniversite seçimi

Bunun ardından sırala kısmında yer alan en yakın sıralaması ile kendi fakültenize en yakın Konya öğrenci yurtları aşağı doğru sıralanacaktır.

Yurtburada ile en uygun yurdu bul

Bilgisayar kullanıyorsanız sağda, cep telefonu kullanıyorsanız ise sayfanın en aşağısında yer alan filtreleme kısmında erkek ve kız öğrenci yurdu gibi diğer birçok filtre ile aramanızı kısıtlayabilirsiniz.

Yurtburada Filtreleme

Bu kısımdan seçecek olduğunu yurt ve oda özelliklerine göre sizin için minimum standarda sahip yurtları inceleyebilirsiniz.

Filtreleme işlemi sonucunda bulduğunuz yurtlara ise iletişim seçenekleri ile ulaşıp, fiyat konusunda bilgi alabilirsiniz.

Konya’daki Öğrenci Yurtları ve Ulaşım İmkanları

Konya’da bulunan üniversiteler ile yurtlar arasında ulaşım sağlamanız çok zor değildir. Ancak bu kısımda yurt seçiminizi iyi yapmış olduğunuzu farz ediyoruz.

Konya içerisinde sağlayacak olduğunuz ulaşım için ATUS web sitesinden tramvay ve otobüs bilgilerinin tümüne ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Konya’daki öğrenci yurtları ile üniversiteler arasında ulaşım sağlayacak olduğunuz da kullanacağınız dolmuşlar da çeşitlilik gösterecektir.

Şehirde hizmet vermekte olan dolmuş güzergahları hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın

Konya öğrenci yurtları ile fakülteleriniz arasında ulaşım sağlarken en çok kullanacak olduğunuz araçlardan birisi de dolmuşlardır.

Selçuk Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi incelendiğinde, ulaşım sağlayabilmeniz için tramvay, otobüs ya da dolmuş kullanabilirsiniz.

Bu ulaşım seçeneklerinden en kullanışlı olanı tramvay, en ucuz olanı ise yine tramvay ve otobüstür.

Selçuk Üniversitesi içinde tramvayları ücretsiz kullanabilirsiniz

Eğer Konya yurtları arasından Selçuk Üniversitesi kampüsü çevresinde konumlanan bir yurdu seçmişseniz, kampüs içerisinde gezen tramvayları ücretsiz bir şekilde kullanabilir ve fakültenize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Necmettin Erbakan Üniversitesine ulaşım sağlayabilmeniz için otobüs ya da dolmuş kullanmanız gerekecektir.

Otobüs kullanmanız durumunda çok fazla seçeneğiniz olmamakla birlikte otobüs güzergahının bulunduğu bir çevredeki yurtta kalmanız hayat kurtarıcı bir durumdur. Bununla birlikte dilerseniz direk üniversiteye ulaşım sağlayan dolmuşları da kullanabilirsiniz.

Karatay Üniversitesi ulaşımı için yine karşınıza otobüs, tramvay ve dolmuş seçenekleri gelecektir. Yurdunuzun konumu uygun olması durumunda en rahat ulaşım seçeneği olarak tramvayı seçebilirsiniz.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesine yakın olan ve merkezde bulunan Konya yurtları ile üniversite arasında kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz otobüs ya da dolmuş kullanmanız mümkündür. Ancak yurdunuzun konumuna bağlı olarak hem merkezde konaklamanız hem de üniversiteye yürüyerek ulaşma şansınız yüksektir.

Konya’daki Yurtlar Tarafından Verilen Hizmet

Konya’da hizmet veren yurtlar her sene kendilerine yenilikler katarak öğrencilerin karşısına çıkarlar.

Yurtlar arası rekabetin ortaya çıkarmış olduğu yenilikçi hizmet, birçok yurtta kendini göstermektedir. Özellikle şehirde adından söz ettirmiş Konya ideal yurtları ve diğer birçok yurt size güzel hizmetler sunacaktır.

Sunulan hizmetin kalitesi kadar, tarafınıza gösterilecek ilgi ve alaka da birçok Konya yurdun da oldukça dikkat çekmektedir.

Size gösterilen ilgi ve alakanın süregelen bir tutum sergileyeceği konusunda emin olabilirsiniz. Bu noktada kendiniz adına en ideal Konya yurtları arasında seçim yapabilmeniz için oldukça fazla yurt incelemeli ve detayları ile yurtları karşılaştırmalısınız.

Yurt tarafından size sunulacak olan hizmetler hem konaklamanızın kalitesini hem de ödeyecek olduğunu ücreti belirleyecektir.

Öyle ki bazı yurtlar sadece temel yaşam ihtiyaçlarını karşılarken bazıları ise spor salonu ve eğlence alanlarına kadar onlarca imkanı size sunar.

Bu noktada kendinize ve cebinize en uygun yurdu bulmanız gerekmektedir. Sitemizde yer alan filtreleme seçenekleri, Konya’daki yurtlar arasında maksimum olanaklar için minimum ücretler talep eden yurtları bulmanıza olanak tanır.

Kayıt dönemi gösterilen ilgi ve alakanın samimiliğine emin olabilmek için daha önce o yurtta kalmış öğrencilerin yorumlarını incelemeye önem verin

Yurt tarafından size verilecek olan hizmetin kalitesine ve çeşitliliğine çok dikkat etmelisiniz. Özellikle kayıt döneminde karşılaşmanızın muhtemel olduğu güler yüz, ilerleyen dönemlerde yerini umursamaz bir ifadeye bırakabilir.

Dolayısıyla yurt kaydınız öncesinde seçmiş olduğunuz Konya öğrenci yurtları hakkındaki öğrenci yorumlarına dikkat etmelisiniz.  

Konya Yurt Fiyatları

Yurt fiyatları bakımından bir süre öncesine kadar Konya’daki özel yurtlar oldukça çeşitli fiyatlar ile öğrencilere hizmet veriyordu. Ancak yeni yeni açılmaya başlayan devlet yurtları beraberinde özel yurtların fiyat politikaları da giderek stabil hale gelmeye başladı.

Konya’daki özel yurt fiyatları açısından yapacak olduğunuz araştırma da bir iki noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Özel yurtlar ile devlet yurtları karşılaştırıldığı zaman fiyat olarak arada ciddi bir fark olabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki özel yurtlarda sunulan sınırsız internet hakkı, ücretsiz üniversite servisi, spor salonu, televizyon gibi imkanlar öğrencilik hayatınızı daha verimli ve daha keyifli geçirmenize de olanak sağlayacaktır.

Dolayısıyla size sunulan imkanlar ve yurt fiyatları arasında hesaplamayı iyi yapmanız ve yurt seçiminizi ona göre şekillendirmeniz çok önemlidir.

Konya özel yurt fiyatları her dönem değişkenlik gösteren ve dikkat etmeniz gereken bir konudur. Ücret açısından mevcut olan değişiklikler ve farklar bazı durumlarda haklı bir şekilde gerçekleştirilmişken, bazı durumlarda ise yalnızca fiyat şişirilmesi ile karşınıza gelebilir.

Bazı yurtlar beklediği kadar doluluk oranına ulaşamayabilir ve fiyatlarda indirim yapabilir. Bu nedenle olabildiğince fazla yurttan fiyat almanız ve ona göre seçim yapmanız size fayda sağlar

Her iki durumda da öncesinde hazırlıklı olmanız ve yurt hakkında en detaylı şekilde bilgi toplamış olmanız size büyük yarar sağlayacaktır.

Yurtlar hakkında net bir fiyat bilgisine ulaşma ihtimaliniz çok zordur. Öyle ki, dönem dönem yurtlar erken kayıt avantajı açabilir, fiyatlarda indirim yapabilir ve fiyat çeşitliliği sağlayabilir.

Bu nedenle en net bilgiyi alabilmeniz adına Konya yurtları arasında kendinize ya da evladınıza en uygun gördüğünüz yurtlara ulaşıp fiyat bilgisi almalısınız.

Sitemizde yer alan yurt bilgilendirme sayfalarından yurtlara Whatsapptan yazabilir, mail atabilir ve telefonla ulaşabilirsiniz. Bu şekilde Konya yurt fiyatları hakkında daha detaylı ve güncel bilgilere sahip olmuş olursunuz.

Konya Vakıf Yurtları Sayısı Oldukça Fazla

Konya’nın il olarak çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapması neticesinde şehirde hizmet veren vakıf yurtlarının sayısının da bir o kadar fazla olması beklenilen bir durumdur.

Konya öğrenci yurtları arasında hizmet veren ve daha çok yardıma ihtiyacı olan, konaklama konusunda sorunlar yaşayan öğrencilere çeşitli imkanlar sağlayan bu yurtlara yine sitemizde yer alan Konya yurtları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yurtlar ile iletişime geçerek durumunuzu izah edebilir ve öğrencilik hayatınızda karşınıza çıkabilecek en önemli sorunlardan biri olan konaklama sorununuzu çözebilirsiniz.

Vakıf yurtları genel olarak üniversitelere yakın konumlarda bulunurken, uzak konumlarda bulunan yurtlardan da üniversitelere ücretsiz servis imkanı mevcuttur.

En çok bilinen ve Ahmet Keleşoğlu Yerleşkesinin hemen yanında bulunan Arifan kız öğrenci yurdu hem fiyatıyla hem de olanaklarıyla öğrenci dostu bir yurttur.

Vakıf yurtlarının en dikkat çeken özellikleri ücretsiz 3 öğün yemek hizmeti sunmalarıdır

Bununla birlikte Konya vakıf yurtları arasından birçoğu ücretsiz bir şekilde 3 öğün yemek vermesi ile öğrencilerin yiyecek ihtiyaçlarının da sorunsuzca giderilmesi sağlar.

Yazımızın genelinde Konya’da öğrencilik hayatına başlayacak arkadaşlar için bilgiler sunmaya çalıştık. Eksik bilgiler ve unuttuğumuz noktaların olması muhtemeldir. Sonuçta 100 bin üzerinde öğrenciye ev sahipliği eden bir şehirden bahsediyoruz.

Eğer sizin eklemek istediğiniz bilgiler varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Herkes öğrencilik döneminden geçer, önemli olan arkadakiler ile edindiğiniz tecrübeleri paylaşmak 🙂

Konya öğrenci yurtları arasında kendiniz için en uygun yurdu bulabilmeniz ve il hakkında bilgilenmeniz için umarız yardımcı olabilmişizdir…

Tavsiye Yurtlar

Toplam 1 Yorum Yapılmış

5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Zeynep
26.03.2021 22:41

Kızım konyada ideal yurtlarında kalıyordu. Fazla detaya girmeyeceğim. İdeal yurtlarına hiç bulaşmayın derim ben. Kendim MEB’e bağlı özel bir kurımda idareciyim. Yurt ile ilgili yönetmelikleri takip ederim. Konuya hakimim. Vel hasıl yurt hakkında hukuki süreçi başlattık şu an. Mümkünü varsa ideal yurtlarına hiç bulaşmayın derim. Defalarca aramama rağmen ilgili kişiler bizimle görüşmüyor. Biz kayıt oluşturduk size döneceğiz dediler. Belki 50 kayıt oldu. 1 sene geçti hala dönecekler. Kesinlikle yaklaşmayın derim nacizane fikrim.

Yorum Bırakın

YURTLARIN FİYATINI ÖĞREN